Zıplayarak Kilo Verilir mi?

Yaz aylarının yaklaştığı bu günlerde kilo vermek için çalışmalar başlamıştır. Ortalama kiloların üzerinde olan herkes diyet listelerine ek olarak ne yapacağız düşüncesindedir. Eğer spor salonuna ayıracak vaktiniz yoksa sizi uyumadan önce 5 dakika zıplamaya davet ediyoruz. Evet yanlış duymadınız. Uyumadan önce 5 dakika zıplamak. Zayıflama serüvenlerinde spor yani kalori harcamak önemlidir. Zayıflamak için gerekli olan kalori yakma işini zıplayarak yapabilirsiniz.

Zıplamak, hem kalori harcamayı hemde sıkılaşmayı sağlar. Bu durum kilo verme sürecinde olan biri için bulunmaz güzelliktedir. Çünkü kilo vermek kadar önemli olan bir konu varsa oda sıkılaşmaktır. Zıplayarak bunu sağlayabilirsiniz. Ama bunun için bazı püf noktalar ve kurallar vardır. Öncelikle zıplayarak zayıflamak istiyorsanız vücudunuzun biyolojik düzenini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin; normal bir bireyin vücudu 23:00- 03:00 saatleri arasında yenilenmeye girer. Bu saatler gençlik hormonu melatoninin salgılandığı saatlerdir. Bu süre içerisinde karanlık ortamda uyumak gereklidir.

23:00 saatinde uyumaya başlayacak biri için uykuya hazırlık evresi 15 dakikadır. 22:45 yatağa giriş saati olacak şekilde ayarlandığında 22:40’ta zıplamaya başlayabilirsiniz. Bu 5 dakikalık süreçte vücudunuz fazlalıklara yönelik  kalori yakımına başlayarak sıkılaşma konusunda etkili olacaktır. 30 sefer zıplayan bir birey ortalama 125 kalori yakmaktadır. Zıplarken hafif dizler bükük başlayıp havada iken dik ve bacaklar gergin, yere inerken ise bacaklar hafif açık olacak şekilde olmalıdır. Zıplamak için trampolin kullanmak zıplamayı kolaylaştıracak ve daha zevkli hale getirecektir.

Zayıflama sürecinde beslenme düzenine dikkat ettiğinizde ve her gün zıplamaya 5 dakikanızı ayırdığınızda vücudunuzda fazla olanlardan kurtulmaya başladığınızı fark edeceksiniz.  Zıplamak konusunda zorlananlar için ise ip atlamak diğer bir alternatif olabilir. Ortalama tempoda yarım saat ip atlayan bir birey yaklaşık 300 kalori harcamaktadır.