Zeytin Yaprağı Faydaları? Zayıflatır Mı? Zararları Nelerdir?

ZEYTİN YAPRAĞI NEDİR FAYDALARI

Soframızdan asla  eksik etmediğimiz doğal bir lezzet olan zeytin, pek çok yerde de zeytin yağı olarak da yemeklerimizde kullanmaktayız.

Zeytin sadece mutfakta değil sağlık açısından da bize fayda sağlamaktadır. Pek çok sıkıntı için zeytin yağını ya da zeytin posası kullanılmaktadır.

Ancak zeytinin kendisi ve yağının dışında diğer bir faydası ise fazla bilinmeyen ama etkisi büyük bir bitki olan zeytin yaprağı.

Zeytin yaprağı pek çok sıkıntıdan fayda sağlamaktadır. Gerek cilt açısından gerek saç bakımından ve en önemlisi de bağışıklık sistemi için fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda metabolizma hızını da düzene sokar.

zeytin yaprağı başlıca vücuttaki toksinleri atar.

 iltihap ve enfeksiyon oluşumunu engeller.

Fazla iştahı keser ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlar.

Sinir ve stres yatıştırıcı özelliği sayesinde daha sakin bir yaşam a sahip olmanızı sağlar.

Kızarıklık, böcek ısırığı, yanık izleri ve güneş lekelerini zamanla yok eder. Aynı zamanda kalp ve damar yolunu açar.

Vücutta veya ayakta mantar oluşumu varsa önüne geçerek engeller.  En önemli özelliği ise kanser hücrelerini durdurarak yeni hücre oluşumunu da engeller.

ZEYTİN YAPRAĞI ZAYIFLATIR MI?

Zeytin yaprağı fazla iştahı keser ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Düzenli bir şekilde zeytin yaprağı tüketimi etkin bir şekilde zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Dengesiz ve sağlıksız beslenme koşullarını engeller ve daha sağlıklı ve düzenli beslenme koşulları oluşturur.

Zayıflamak için ise zeytin yaprağı çayı tüketimi gereklidir. Bu çayın düzenli olarak kullanımı zayıflamaya yarayacaktır.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Hazırlanması oldukça basit bir çay tarifidir. Normal çaylar gibi demleme işlemi görmektedir. 1 fincan zeytin yaprağı çayı için öncelikle kaynamış olan suyun içine bir miktar kurutulmuş zeytin yaprağını ilave ediyoruz.  İlave aşamasından sonra 10 dakika kadar demlemesini bekliyoruz. Demleme aşaması da bittikten sonra çayı günde 1-2 fincan tüketiyoruz.

ZEYTİN YAPRAĞI ZARARLARI?

Fazlasının fazla bulunmayan aksine oldukça yararlı olan bu bitkinin her şey gibi bir kaç zararı olabilir.

Bunlardan biri kronik bir rahatsızlığı olan kişilerdir. Kronik rahatsızlığı olan kişilerin doktor tavsiyesi altında almaları şarttır.

Düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin de doktora başvurmaları gerekir.

Aynı zamanda zeytin yaprağının kas gevşetici özelliği olduğundan hamilelerin kullanmaması gerekir. Aksi durumda düşük tehlikesi durumunda kalabilirler.