Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Zayıflamak ve fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Bir çok insan kilolu olmaktan hem sağlık hemde görsellik bakımından nefret ederler. Kilolu olmak görüntüden çok sağlık açısından zararlıdır. Birçok kronik rahatsızlığın yani şeker, tansiyon ya da karaciğer yağlanmasına bağlı rahatsızlıkların sebebidir. Kilonun zararlı olduğunu bildiği için bu konuda uzmanlaştırılmış bir alan olan diyetisyenlik günden güne popüler olan bir meslek haline gelmiştir.

Kilo vermek için genellikle diyet yöntemi tercih edilir. Günümüzde enva i çeşit diyetle karşılaşabilirsiniz. Bu diyetlerin bir çoğu sağlıksızdır. Bu diyetleri yaptıktan sonra dengeli beslenme yöntemini tercih etmezseniz  verdiğiniz kiloların daha fazlasını almanıza neden olur. Bu nedenle zayıflamanın ilk adımı sağlıklı beslenme yaşam tarzına alışmanızdan geçer. Sağlıklı beslenmek için karbonhidrat, protein ve yağ besin değerlerinden vücudumuzun ihtiyacı kadar olanını almak gerekir. Örneğin; ortalama kiloya sahip bir bireyseniz ve günlük aktiviteniz sınırlı ise sabah kahvaltınızda peynir ya da yumurta tercih edebilirsiniz.Yanına ek olarak bol yeşillik şekersiz çay ve sayılı miktarda zeytin ekleyebilir sağlıklı yağ almak açısından 1 adet ceviz ekleyebilirsiniz.

Zayıflamak için doğru öğünler doğru saatler ve doğru sıvı alımı önemlidir. Sağlıklı bir insanın günde en az 8 bardak suya ihtiyacı vardır. Sıvı alımı metabolizmanızı hızlandıracağı için zayıflamak isteyenlerin düzenli sıvı alımı çok önemlidir. Önemli olan bir diğer konu ise dengeli öğün yöntemidir. Eğer diyabet gibi rahatsızlığınız varsa az ve sık yemeniz gerekir. Sizin için 3 ana 3 ara öğün sağlıklı olacaktır. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız yoksa 3 ana 2 ara öğün ve sabah sıkı öğlen orta akşam ise hafif yemekler tercih ederek diyet yapabilirsiniz. Yemeklerinizden önce 2 bardak su içmeniz iştahınız azaltarak daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Ayrıca akşam yemeğinizi en geç 19.00 ‘ da yediğinizde uyuyana kadar sindirimiz tamamlanacak ve daha sağlıklı uyku ile kilo vermeniz hızlanacaktır.