Yeterli ve Doğru Beslenmeye Dikkat Edin!

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir vücuda sahip olmamız gerektiğini hepimiz biliriz. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın temel kurallarından biride sağlıklı beslenebilmekten geçmektedir. Bu nedenle yaşamımızın her döneminde beslenmenin önemi herkes için değerlidir. Ancak beslenme konusunda yaptığımız bazı yanlışlar hem sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı engellerken aynı zamanda kilo kontrolünü sağlayamayıp fazla kilolar ile mücadele etmemize neden olmaktadır.

Kimi zaman gereğinden fazla beslenmemiz sağlıklı beslenebilmek olarak değil yanlış beslenme grubuna dahil olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için yeterli ve doğru beslenme kurallarına dikkat etmemiz oldukça önemlidir. Peki yeterli ve doğru beslenme için ne yapmalıyız?

– Öncelikle sağlıklı beslenme kurallarını sadece belirli aralıklar ile değil bir beslenme alışkanlığı haline getirmelisiniz.

– Gün içerisinde sebze, meyve, baklagil, et ve süt ürünlerinden mutlaka yeteri miktarda tüketmeye özen gösterin.

– Tükettiğiniz besinlerin kalorilerini mutlaka bilin ve gün içerisinde belirli miktarda kalori almaya ve bu kalori miktarını dengelemeye dikkat edin.

– Gün içerisinde ne çok fazla protein ağırlıklı ne de çok fazla karbonhidrat ağırlıklı beslenin. Tükettiğiniz besinin hangi besin grubunda yer aldığını bilin ve buna göre yeteri miktarda yiyin.

– Çok fazla yemek yemenizin sağlıklı beslenmeniz ile ilgili hiçbir alakası olmadığı için öğünlerde yeteri miktarda 1’er porsiyon yemeye dikkat edin.

– Gün içerisinde vitamin almanız oldukça önemlidir. Özellikle vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren meyve aynı zamanda birçok hastalığa karşı önlem almamıza yardımcı olmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka 1 porsiyon meyve yemeye özen gösterin.

– Tüm besinleri ayırt etmeden mutlaka tüketin. Çünkü her besin kendi içerisinde bazı özellikleri bulundurarak vücudumuza farklı faydalar sağlamaktadır.

– Tüm besinleri yemenin önemli olduğu kadar bu besinleri mevsiminde ve doğal olarak tüketmenizde oldukça önemli konulardan biridir. Her ne kadar sağlıklı olduğu söylense dahi konserve ve dondurulmuş besinler yeteri kadar sağlıklı olmadığı için zamanında ve mevsiminde tüketmeniz daha sağlıklıdır.

– Besinleri tüketmenin önemli olduğu kadar bu besinleri pişirme yöntemleride önemli olan konulardan biridir. Özellikle sebzeleri yanlış pişirmemiz neredeyse tüm değerlerinin ölmesine neden olabilir. Bu nedenle pişirme yöntemlerinden haşlama ve ızgara yöntemini seçmeniz ve çok fazla pişirmeden tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, dengeli beslenme, yeteri kadar beslenme, doğru beslenme, sağlıklı yaşam kuralları, nasıl beslenmeli, beslenme önerileri, günlük beslenme, sağlıklı yaşam ve beslenme, kilo kontrolü, sağlıklı kilo kontrolü, çocuklarda beslenme, bebeklerde beslenme