Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir?

Günümüz problemlerinden biri de bölgesel yağlanmadır. Özellikle bayanların fazlasıyla şikayetçi oldukları bölgesel yağlanmalar zamanla daha da kalıcı hale gelerek, neredeyse verilmesi imkansız hale geliyor. Hareketsizliğe ve sürekli oturmaya bağlı gelişen bölgesel yağlanmalar hem çirkin bir görüntüye bürünmemizi hemde psikolojik olarak bu durumdan etkilenmemize neden olmaktadır. Fakat her ne kadar büyük bir problem olsa da bu yağlanmaların tamamen yok olması imkansız değildir.

Bölgesel yağlanmalar için ilk olarak beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek beslenme konusunda nasıl bir yanlış yaptığınızı bularak yanlışı düzeltmek ile işe başlayın. Öğünlerinizi daha çok sebze ağırlıklı bol lif kaynağı olan yemeklerden yana tercih edin. Gün içerisinde bol miktarda su tüketin. En önemlisi de bölgesel yağlanmanın yoğun olduğu bölge üzerinde etkili olacak egzersizler yaparak o bölgedeki yağ dokusunu harekete geçirerek zamanla yok olmasını sağlamaktır. Tüm bunların dışında bazı besinlerden destek alarak yağlanma sorununu en aza indirebilirsiniz.

Öyle besinler vardırki vücudumuza birtakım fayda sağlarken aynı zamanda vücutta oluşan yağlanmalara karşı savaşmayı da ihmal etmemiştir. Yağ yakma özelliği olan besinleri öğünlerinizde bol bol tüketerek vücuttaki yağlanmaya karşı önlem alabilirsiniz.

Yağ Yakmaya Yardımcı Yiyecekler:

Kırmızıbiber: Arnavut biberi olarak da bilinen kırmızı acı biber metabolizmayı hızlandıran “capsaicin” adlı bileşeni içerir. Bu bileşen sayesinde hızlanan metabolizma dolayısıyla sindirim sistemini hızlandırarak yağlanma oluşumunu engellemktedir.

Yeşil Çay: Sinir sisteminin ve beynin daha düzenli halde çalışmasına etki eden yeşil çay, aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak hazmın kolay olmasını ve sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Yumurta: B12 bakımından zengin olan yumurta yağın çözülmesini sağlar ve metabolizma hızını arttırır. Aynı zamanda uzun süre tok tutarak kişinin gün içerisinde öğünlerinde daha az yemek tüketmesini sağlar.

Yulaf: Besin lifi açısından zengin olan yulaf ve diğer lifli besinler kan şekerinin belirli bir düzeyde kalmasını sağlar ve şeker düşmesi nedeniyle öğünler arasında yaşanabilecek aşırı açlık hissini bastırır.

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi, omega yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu yağ yakımını hızlandırır ve yağın vücutta depolanmasına engel olur.

Sirke: Sirkenin direk metabolizmayı hızlandırarak yağ yakma konusu söz konusu değildir. Fakat öğünlerde tüketilmesi durumunda kişide tokluk hissi sağlayarak diğer öğünde daha az yemesine neden olmaktadır.

Tarçın: Uzun süre tok kalmayı sağlayan tarçın aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırması ve yağların tutulmasına engel olduğu bilinmektedir.

Bal: Diyet yaparken tatlı ihtiyacınızı organik bal ile gidermek aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olabilir. Nitrik oksit adlı bir bileşen içeren bal yağın hücrelerden ve vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kilo kontrol, sağlıklı diyet, sağlıklı beslenme, nasıl kilo verilir, yağ yakan besinler, yağ yakan yiyecekler, yağlar nasıl yakılır, bölgesel yağlanma, bölgesel yağlanma neden olur, yağ yakmanın yolları, yağ yakmaya ne iyi gelir, diyet, sağlıklı diyet