Tiroid Hastalığı Nedir?

Kalabalık toplumlarda sıkça duyduğumuz ve kimi zaman yakınlarımız da bile rastladığımız hastalıklardan biride tiroid hastalığı olmuştur. Halk arasında guatr olarak bilinen tiroid hastalığı hem erkeklerde hem de bayanlarda görülen hastalıklardan biridir. Gırtlağın ön tarafında bulunan tiroid salgı bezleri salgıladığı hormonlarla, vücuttaki tüm organların işleyişini ve metabolizmasını etkiliyor. Bu nedenle tiroid hastalığı için hormonel bir hastalıkta diyebiliriz.

Guatr; tiroid bezinin büyümesine verilen addır. Tiroit bezinin içindeki bölgesel büyümelere ise nodül adı verilmektedir. Tiroit bezinin büyümesi her zaman fonksiyon bozukluğuna yol açmaz. Tiroit bezinin fonksiyon bozuklukları ise guatr ile birlikte bulunmayabilir. Tiroid çeşitlerinden biride Hipotiroidi olmuştur. Tiroid bezinin az çalışması ya da iflas etmeside diyebileceğimiz Hipotirodi; çok az tiroit hormonunuzun var olmasını ifade eder. Bunun dışında Hipotirodi en sık rastlanılan tiroit hastalıklarından biridir.

Yarıca yapılan araştırmalara göre kadınlarda daha sık görülen hipotiroidi, yaşla birlikte görülme sıklığı artar ve genetik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bunun dışında tiroid hastalığının bazı belirtilerinden bahsetmek gerekirse eğer tiroid hatsalığı;

– Kabızlık

– Adet düzensizliği

– Yorgunluk

– Kilo alma ya da kilo verme

– Zihinsel yavaşlama

– Hareketsizlik

– Üflüme hissi

– Boğazda şişlik

– Cilt ve saçta kuruma gibi belirtiler görülebilir. Ancak bu belirtilerin tümü tiroid hastalığına özgü değildir vev tüm belirtilerin görülmesi de söz konusu olmayabilir. Bu durumun anlaşılabilmesi için mutlaka bazı testlerin yapılması gerekmektedir.

Bunun dışında tiroid bezlerinin çalışma hızı şaşırtıcıdır ki kilo almamız ya da kilo vermemiz üzerinde bazı etkilere sahiptir. Örneğin tiroid bezlerinin hızlı çalışması kilo vermemize neden olurken aksine tiroid bezlerinin yavaş çalışmasın ise kilo almamıza neden olan durumlardan biridir. Bu nedenle ani kilo almanızın ya da vermenizin nedenlerinden biride tiroid hastalığı olabilir. Ancak bu konuda tam bir teşhisin konulabilmesi gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için mutlaka en kısa zaman da doktorunuza danışmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tiroid, tiroid nedir, tiroid belirtileri, tiroid şikayeti, tiroid belirtileri nelerdir, tiroid kimlerde görülür, tiroit, tiroit nedir, tiroid tedavisi, tiroid nasıl geçer, tiroid ameliyatı, tiroid hastalığı, tiroid hastalığı nedir