Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kadınların hassas oldukları ve oldukları ve en önemli aksesuarlarından biride tırnaklarıdır. Tırnak bakımına dikkat eden birçok bayan mutlaka güzellik salonlarında ya da evde birtakım bakımları yaparak tırnak bakımlarını ihmal etmemeye çalışırlar. Özellikle çalışan bayanlar ev hanımlarına nazaran bu konuda daha dikkatli olmaya çalışırlar. Ev hanımları ise günlük yapılan işlerden ve kullanılan temizlik malzemelerinden dolayı tırnaklarının ve ellerinin yıpranmasından şikayetçi olurlar.

Fakat ev hanımları ve çalışan bayanlar hem güzellik salonlarında tırnak bakımlarını yaptırabilecekleri gibi aynı zamanda bazı bakım kurallarına dikkat ederek evde tırnak bakımlarınıda kolaylıkla yapabilirler. Fakat tüm bunlardan önce nasıl bakım yaptığınızı ve doğru bakım yapıp yapmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. İşte tırnak bakımı hakkında herşey;

– Sağlıklı tırnaklar sert ama esnek, düzgün yüzeyli ve koyu pembe renkli olur. Tırnak sağlığını korumak için tırnak etrafındaki etlerin düzenli bakımı yapılarak tırnak yüzeyine koruyucu ve kuvvetlendirici uygulanmalıdır. 

– Tırnaklarınızın yan taraflarını törpülemekten kaçının. Böylece daha az kırılgan olmasını sağlarsınız.

– Temizlik malzemelerini kullanırken ve bulaşık yıkarken mutlaka eldiven kullanmaya dikkat edin. Eldiven kullanarak hem ellerinizin çatlamasına ve kurumasına engel olarak aynı zamanda tırnakların kırılmasına ve cansızlaşmasına izin vermemiş olursunuz.

– Günde birkaç kez tırnaklarınızı bir fırçayla yanlara doğru fırçalayın. Hareketlenen kan dolaşımı sayesinde tırnaklarınız daha çabuk uzayacaktır.

– Eğer tırnaklarını çok güçsüz ve çabuk kırılıyor ise akşam yatmadan önce tırnaklarınıza badem yağı, kayısı yağı gibi yağları az miktarda sürerek tırnakların canlanmasını sağlayabilirsiniz.

– Demir, kalsiyum, B vitamini ve potasyum açısından zengin olan besinler, vücudunuzun geri kalanı için olduğu gibi tırnaklarınız için de faydalıdır.

– Tırnaklarınızı çok kökten keserek tırnağa ve tırnak etine zarar verirsiniz. Tırnaklar bir miktar uzamayınca size rahatsızlık vererek canınızın yanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle çok dipten kesmenden biraz uzun bırakarak tırnaklarınızı daha sık kesebilirsiniz.

– Tırnak bakımında önemli olan hususlardan biride tırnakların kesim şeklidir. Tırnaklarınızı oval kesmeniz daha sonra tırnak etinde batmalar ya da şeytan tırnağı dediğimiz tırnakların çıkmasına ve dolayısıyla canınızın yanmasına neden olacaktır. Bunun yerine tırnaklarınızı daha küt ve kare keserek bu durumun önüne geçebilir hemde daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

– Bunun dışında alkol içeren losyonlar kullanmamaya özen gösterin.

– Oje seçimi yaparken içerisinde koruyucu ya da besleyici içeriği bulunan ojeler alabilir ya da ojelerinizin altına besleyici özelliği bulunan şeffaf oje sürdükten sonra ojenizi sürebilir ve tırnaklarınızı koruyabilirsiniz.

-Günde altı adet badem yediğiniz taktirde tırnaklarınızdaki değişimi fark edeceksiniz. Bademde, tırnakların ihtiyaç duyduğu yağ asitleri vardır.

– Sararan tırnaklarınızı haftada birkaç defa limon ile ovuşturarak tekrar beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

– Bozulan ojelerinizi mutlaka oje çıkarıcı ile çıkarın ve dişleriniz ile soymayın aksi taktirde tırnak üstünün zedelenmesine ve çizilmesine neden olacak ve sağlıklı olmasını engellemiş olacaksınız.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tırnak bakımı, tırnak bakımı nasıl olmalı, sağlıklı tırnak bakımı, doğru tırnak bakımı, evde tırnak bakımı, tırnak bakımı nasıl yapılır, evde bakım, evde tırnak bakımı, oje, oje sürmek, bakımlı tırnak, badem yağı, kayısı yağı