Tarih Boyunca Yapılmış Diyetler Nelerdir?

Kilo problemi her dönem her an devam edecek, ortadan kalkmayacak olan sorunlardan bir tanesidir diyebiliriz. Eski zamanlarda kilolardan kurtulmak için çözüm üretiliyordu ve bu bazen ölümcül şekilde sonuçlanabiliyordu. Tarihte kilo problemi yaşayan kişilerin fazla kilolarından kurtulmak için buldukları yöntemler arasında oldukça ilginç yöntemler vardır. Tarih boyunca yapılmış diyetler nelerdir bir bakalım.

Cornaro Diyeti; Yazar olan Luigi Carnora sadece yumurta, ekmek ve çorba tüketerek yemek yeme ihtiyacını dengeledi. Sağlığı için böyle bir diyet uygulayan Luigi Cornaro , ayrıca 100 yaşına kadar da yaşamıştır.

Hollywood Diyeti; Eski zamanlarda kalori yaktığına inanıldığı için bolca üzüm tüketiliyordu. Bu yüzden her öğün üzüm yeniyordu fakat daha sonları bu durumun kesin olarak böyle olmadığı anlaşıldı.

Nem olmayan yerler; O zamanlarda bir bilge nemli bölgelerde yaşamanın insanlar kilo aldıracağını savunuyordu ve nemin az olduğu ya da nemin hiç olmadığı yerlerde yaşamanın zayıflatacağını söylüyordu.

Sirke Diyeti; Eski dönem şairlerinden olan Lord Byron’ın bahsettiği sirke, içeriğindeki asit sebebiyle açlığı bastırdığını savunuyordu. O dönemde şaire hayranlık duyan kişiler ise onun bu görüşünü dikkate alıp diyet<(u>i uyguluyordu. Tek bir öğün yemek yiyip, sonrasında sadece sirke ve su tüketiyorlardı.

Yediğimiz yiyecekleri iyi çiğnemek; Günümüzde de yediğimiz yiyecekleri iyice çiğnememiz sindirim açısından faydalıdır. Fakat eski dönemlerde çiğnemek ile ilgili savunulan cümle aynen şöyleydi; çiğne ve tükür. Evet o zamanlar yenilen yiyecekler çiğnendikten sonra tükürülüyordu. O dönemde yaşayan Horace Fletcher sadece sıvı yiyecekler tüketmenin kilo aldırmayacağını söylüyordu.

Uyumak; Uyurken yemek içmek gibi bir durum söz konusu olamayacağı için günün çoğunun uykuda geçirilmesi tavsiye ediliyordu. Tabiki de yapılmaması gereken diyetler arasında olan uyku diyeti, sağlıklı değildir.

Canlı solucan yemek; Sanıyoruz ki diyetlerin arasında en garibi solucan diyeti. Eski dönemde yaşıyor olsaydık uygular mıydık diye düşünüyorum ama imkanı yok. O dönemlerde canlı solucan yutarak bağırsakta kalan sindirilmiş besinleri yemesi ve böylelikle kişinin kilo verileceğine inanılıyordu.