Süt Kilo Aldırırmı? Faydaları Nelerdir?

Süt Kilo Aldırırmı?

Süt, oldukça besleyici bir besin kaynağıdır. Kalsiyum ve protein bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde yer alan diğer vitamin ve minerallere baktığımızda ise ;B12 Vitamini,D Vitamini,Potasyum,A Vitamini,Fosfor,Niacin,Riboflavin (B2) bulunur. 1 bardak süt kalori değeri yağsız olursa  35 kalori, yarım yağlı olursa 45 kalori, tam yağlı olursa 62 kalori şeklindedir. Bu besin değerleri ışığında ”  süt  kilo yapar mı,  süt kilo aldırır mı , süt içmek kilo aldırırmı ya da gece süt içmek kilo aldırır mı ” gibi soruların çok büyük bir yanılgı olduğu ortaya  çıkıyor.

Süt içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde kilo yapmak yerine kilo verme bakımında faydalı olan bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Süt kilo aldırırmı algısından uzaklaşarak kilo verdirdiği uzmanlarca onaylanmıştır. Süt sağlıklı bir kalsiyum ve protein kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Kilo verme sürecinde yağ yakımını hızlandıran ve   vücudu destekleyici proteine ihtiyaç olduğundan her gün 1 bardak süt içenlerin içmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiği bir gerçektir.

Sütün Faydaları Neledir?

Süt  kilo verdirici özelliği dışında vücudun her alanı için oldukça faydalıdır. Süt özellikle büyüme sürecinde çocukların gelişimi ve kemik yapısına katkıda bulunmaktadır. Kemik konusunda en faydalı olan kalsiyumu bulunduran süt düzenli ve sürekli alındığında gelişme çağındaki çocuklar için çok fayda sağlayacaktır.

Süt  yetişkin bireylerde ise cilt bakım ve güzellik adına çok faydalıdır. Özellikle kadınların 35 yaş öncesi süt ve süt ürünleri tüketimi ilerleyen dönemlerde yani menopoz süreci sonrası  raşitizm rahatsızlığına karşı koruyucu etki göstermektedir. Doğum süreçlerinde  kalsiyum kaybeden ve bu kaybı özellikle kemik dokuda yaşayan kadınlar süt ve süt ürünleri tüketimini   menopoz öncesinde yaparak bu rahatsızlığa karşı önem alabilirler. Ayrıca süt iyi bir protein kaynağı olduğu için  kişinin dinç kalmasını sağlar. Bağırsak işlevine katkı sağlar. Her ne kadar şişlik ve gaz sorunu oluşturduğu düşünülse de bu sorunu yaşayan kişiler laktozsuz süt tercih ettiklerinde daha rahat olacaklardır.

Düzenli süt tüketimi sağlayan  kişilerin kilo kontrolü daha  kolay sağlandığı gibi kasları  destekleyici özelliği ile vücudun gerginliğini alarak stresten uzaklaşmayı sağlayacaktır. Cilt bakımında makyaj temizleyici ya da besleyici tonik olarak kullanılabilir. Bir çok bakım maskesi de bu anlamda süt katkısı ile üretilmektedir.