Susuz Kalmamak için Bu Bitkilerden Tüketin

Ramazan ayında birçoğumuzun neredeyse korkulu rüyaları arasında yer alan susuzluk, insanların da dayanamadığı durumlardan biridir. Ramazan ayının da yaz dönemine gelmesi sebebi ile oruç tutmak çok daha zorlaştı. Açlıktan ziyade daha çok susuzluk düşüncesinin ön planda olduğu oruç ayında, Eskişehirli aktarlar yaşanabilecek su ihtiyacına karşı da tavsiyelerde bulundurlar.

Ramazan ayı ile birlikte hareketliliğin de başlaması bu aylarda genellikle de Osmanlı Şerbeti yapmak için de Demirhindi satın alındığını da ifade etti. Uzmanlar, Ramazan’da susuzluğa iyi gelmesi için kullanılan bazı otlar bulunmaktadır. İftardan sonra ise içildiği zaman susuzluğu bir nebze de olsa azaltma da yardımcı olabilirler.

Aynı zamanda gündüz vücut aç kaldığı için karaciğer enzimlerini de bozar ve karaciğer yetmezliğine sebebiyet vermektedir. Bu durumu ortadan kaldırabilmek adına karaciğeri kuvvetlendirici karahindiba, enginar suyu, bitkiler ve kajuberi meyvesi gibi ürünler tüketilmelidir.

Gazlı içecekleri tüketmeyin!

Ramazan ayında da bol miktarda hurma tüketilmeli gerektiğini de belirterek hurma yiyen insanlarda hiçbir şekilde vitamin eksikliği bulunmamaktadır. Son zamanlarda da pratik diye gazlı içeceklere dönenen vatandaşlar her geçen gün birden fazla gazlı içeceği evlerine almaktadırlar. Gazlı içecek susuzluğu daha çok arttırdığı için ve vücudu anlık olarak da rahatlatmaktadır. Ancak yarım saat sonra yeniden vücut susamaktadır.

Vişne, erik, kayısı hoşaf içildiği zamanda hem susuzluk giderir hem de Ramazan ayında ağzımız bağlı olduğu için de kan şekerini dengelemektedir. Tansiyon dengeler ve vücudun bir sonra ki gün rahat bir şekilde oruç tutabilmesi için de zemin hazırlamaktadır.

Türk insanının da her konuda olduğu gibi artık modernleştiğini ve eskisi gibi olmadığını açıklayan uzmanlar, kolaylık oruç açabilir bir duruma geldik. Farklı ve bilinçli bir şekilde tüketimini sağladığımız gıdalar, Ramazan ayında da orucu rahat bir şekilde tutmamıza olanak sağlamaktadırlar.

Aşağıdaki kelimelerden bize ulaştınız;

susuz kalmamak için bu bitkilerden tüketin,  kolay oruç tutma, ramazan ayında susumamanın yolları, susuz kalmamak için ne yapılmalı, açıkmamak için ne yenmeli, hangi besinler tok tutar, hangi besinler susattırmaz, sağlılı oruç tutmak, sağlıklı beslenme, oruç, susamak, susamamanın yolları, hangi bitkiler