Sülük Nedir? Ne İşe Yarar?

Sülük Nedir?

Genellikle tatlı sularda yaşayan sülük, boyu 10-20 cm arasında olan, vücudunda yirmi iki tane sindirim kesesi bulunan, bu keseleri sayesinde bir emişte ağırlığının sekiz katı kan emebilen, halk arasında kimi kan hastalığının iyileştirilmesinde yararlanılan, solucana benzeyen bir hayvandır. 300’den fazla sülük türü vardır. Fakat Tıp sülüğü (hirudo medicinalis) iyi bilinen ve tanınan, kan emilmesi yöntemiyle, tedavi amaçlı kullanılan bir sülük türdür.

 

Sülük Ne İşe Yarar?

Birçoğumuzun çevremizden, özellikle büyüklerimizden duyduğu sülük; farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. En bilindik özelliği ise kirli kanı emmesidir. Aslında sadece kirli kanı emmesi tek başına iyileştirme göstermez. Sülüğün kan emerken salgıladığı sıvı esas iyileştiren özelliğidir. Bu sıvı Hirudin ve Calin maddeleri bulunmaktadır.

 

Sülük Ne İşe Yarar?

  • kanın pıhtılaşmasını engelleyici
  • oluşan pıhtıyı eritici
  • ağrı kesici
  • mikrop öldürücü
  • tansiyon dengeleyici
  • kas gevşetici
  • bağışıklık sistemini düzenleyici
  • stres giderici etkilere sahiptir.

Sülük tedavisi çok geniş bir alana yayılmıştır. Atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları, kalp ve damar hastalıkları, varis, eklem romatizmaları, sivilce, çıban, sedef, iyileşmeyen yaralarda vb. cilt hastalıklarında, tiroide bağlı aşırı kilolarda, üreme organı rahatsızlıklarında ve daha birçok alanda iyileştirme etkisine sahiptir. Ayrıca sülüğün antioksidan bakımından da güçlü bir etkisi olduğundan tıp alanında da kullanılmaktadır. Sülük tedavisi yaptırmadan önce sülük nedir ne işe yarar araştırılmalıdır. Az önce bahsettiğimiz hastalıklar dahil daha birçok hastalığa karşı iyileştirme ve koruyucu etkisi vardır. Hastalık ve yara çeşitlerine olursa olsun tıbbi sülükler doğal iç güdüleri ve vücutlarında barındırdıkları enzimleri birleştirerek uyguladıkları tedavilerde aklınıza gelebilecek bir çok vakada başarılı sonuçlar elde etmektedirler.

Çoğu insanın yaptırmaktan çekindiği sülük tedavisi uygulamasında; sülüğün tutunacağı yer mutlaka steril olmalıdır. Bu tedavi işin uzmanı kişilere yaptırılmalıdır. Sonrasında ise olumlu sonuçlar doğurmaktadır.