Soğuk Havalara Karşı Cildinizi Koruyun!

Kışın gelmesi ve soğuk havaların etkili olması sadece gribal enfeksiyonlara yakalanmakla kalmayıp aynı zamanda vücudumuzun diğer bölgelerinde de birtakım sorunlar yaşamamıza neden olmaktadır. Çok narin ve hassas bir yapıya sahip olan cildimiz soğuk havaların etkisi ile yıpranmaya çatlamaya ve hatta çatlakların yarılmasına bile neden olmaktadır. Her ne kadar önemsiz ya da önlem alınması gerekmeyen bir konu gibi görünse de en değerli aksesuarımız olan cildimiz canlı ya da soluk durmamızı etkileyen önemli bir faktördür.

Soğuk havaların şiddetlenmesi ve artması ile birlikte cildimizde özellikle çatlaklar ve kuruluklar meydana geldi. Özellikle yüzde, ellerde, dudakta etkili olan bu problemlerin oluşmaması ve soğuk havalara karşı bazı önlemler alarak cildinizi koruyabilirsiniz.

– Kışın havanın soğuk olması nedeniyle kuru hava cildimizi etkileyerek, cildin kurumasına neden olmaktadır. Kuru bir cilt ise kırışıklıkların artmasının, cildin çatlaması gibi problemlerin en büyük nedenidir. Bu nedenle kışın cildin nem dengesini korumak ilk ve önemli kuraldır.

– Cildin nem dengesini korumak için vücut bakım kremi kullanmak önemlidir. Nem dengesini sağlamak ve cildi korumak için kullanacağınız kremlerin nemlendirici ve onarıcı özellikte olmasına dikkat edin.

– Özellikle dışarı çıkacağınız zaman ellerinize, yüzünüze mutlaka nemlendirici sürerek dışarı çıkın.

– Soğuk havalara maruz kalınca belkide en etkilenen organımız ellerimizdir. Çok aşırı soğuklarda ellerimizde meydana gelen çatlak ve hatta kanama aşamasındaki yarıklar hem canımızın acımasına hemde kötü bir görünüm oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce el kremi sürerek mutlaka eldiven kullanmaya özen gösterin.

– Yine aynı şekilde soğuk havalardan en çok etkilenen ve belkide en çok canımızın acımasına neden olan dudaklar özellikle soğuk havalarda kuruyarak çatlamaya ve dolayısıyla yarılıp kanamasına neden olmaktadır. Yine aynı şekilde her dışarı çıktığınızda nemlendirici özelliği olan nemlendirciler ya da rujlar kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

– Kullanacağınız nemlendiricileri mutlaka yüzünüze uygun ise yüzünüze elleriniz için uygunsa ellerinizde kullanarak farklı bölgelerde kullanmamaya dikkat edin.

– Kışın çok soğuk ve ayaz diye tabir edilen havalarda kaşkol, eldiven, bere kullanmaya özen gösterin. Kullandığınız bu aksesurlar üşümemenize neden olurken aynı zamanda o bölgenin soğuk almamasında ve zarar görmemesine neden olmaktadır.

– Kullanacağınız nemlendirici ve onarıcı özellikli olan kremleri mutlaka test etmeden almayın. Cilt yapınıza uygun olmayan kremler başka problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

yüz, cilt, cilt sağlığı, el sağlıklığı, soğuk hava ve cilt, soğuk havada cilt nasıl korunur, cildi koruma yolları, sağlıklı cilt için ne yapmalı, ciltte çatlak oluşumu, dudak çatlaması, dudak kuruması, güzellik, kadın, güzellik önerileri, güzellik tavsiyeleri, güzellik sırları