Simit Kilo Aldırır mı

Simit, pişerken cezbeden kokusu ile sıcak çıtır lezzeti ile yedinden yetmişe kimsenin hayır diyemeyeceği bir lezzettir. Özellikle evde kahvaltı yapmaya vakti olmayanların ofislerine, iş yerlerine geçerken tercih ettikleri lezzetli ama pekte masum olduğu söylenemeyen bir yiyecektir. Simit alırken özellikle kilo kontrol sürecinde olanların en merak ettiği konu simit kilo aldırır mı olmaktadır.

Simit diyetisyenler tarafından diyet listelerine haftada 1 kez olması koşulu ile eklenen bir yiyecektir. Buradan da anladığımız gibi simit aslında suçludan çok suç yüklenendir. Her yiyecekte olduğu gibi simit tüketiminde de miktar çok önemlidir. Eğer her gün bir simit tüketiyorsanız tüketmeyenlere göre günde ortalama 350 kalori daha fazla aldığınız anlamına gelmektedir. Bunu yaparak ve hareketsiz yaşayarak elbetteki kilo alırsınız. Fakat burada suç simitte değildir.

Ortalama bir simit 300 kalori değerindedir.Simiti tehlikeli hale getiren aslında üzerinde bulunan yağlı tohum olan susamdır. Simit yiyerek yaptığınız kahvaltıdan yüksek oranda karbonhidrat ve yağ almış olursunuz. Fakat 300 kalorilik sağlıklı bir kahvaltı sizin için daha faydalı olacaktır. Örneğin; 1 adet yumurta, mevsim yeşillikleri, domates, salatalık, 5-6 adet zeytin ve 1 ince dilim peynirden de aynı değerde kalori alabilirsiniz. Burada tek fark eden nokta simit ile yağlı ve sağlıksız normal kahvaltı ile sağlıklı ve metabolizma hızlandırıcı bir öğün geçirmiş olursunuz.

Simidi kilo aldırıcı yanından çok sevdiğiniz için ara sıra yemek istiyorsanız sabah kahvaltınızda karbonhidrat ihtiyacınız için kullanabilirsiniz. Ya da öğle yemeklerinizde makarna, ekmek gibi gıdaların yerine kullanabilirsiniz. Gerekli miktarda ve aralıkta tüketilen simit kilo aldırmaz. Eğer simide kilo aldırıcı gözle bakıyorsanız muhtemelen miktar ve zamanda sıkıntı vardır.