Selülite Karşı Çözümler

Yaz ayları yaklaştıkça kadınların kabusu olan selülit konusu daha çok dikkat çekmeye başladı. Yaz aylarında sahillerde boy gösterecek olan güzel hanımların kabusu olan selülit için çözümler aranmaya başlandı. Selülit çözümü konusunda tarifler vermeden önce selülitin ne olduğuna bakalım.

Selülit Nedir?

Selülit , cilt yüzeyinde oluşan girinti çıkıntılı yapılara verilen isimdir. Genellikle portakal görünümü olarak bilinir. Ciltte oluşan esneklik, kolajen ve nem kayıplarına bağlı olarak deforme olmasıyla cilt yüzeyinde görüntü bozuklukları olur. Bu görüntü bozukluklarını gidermek için ise lazer ya da bakım kremleri ile görünüm düzeltilmeye çalışılır.

Selülitin Çözümü

Selülit görüntüsünden kurtulmak için tedavilerin öncesinde kişiler bir dizi çalışamalar yaparakta selülitten kurtulabilirler. Örneğin; selülit görünümünden kurtulmak için bol su tüketimi gereklidir. Su cildin nem dengesini sağladığı için esnekliğini ve canlılığını korur. Su ihtiyacı karşılanan hücrelerin yenilenmesi daha hızlı gerçekleşeceği için selülite karşı faydalı olacaktır. Selülit çözümü için gerekli olan diğer bir konu ise spor yapmaktan geçer. Selülitin nedenlerinden biri olan yağlanma problemidir. Kilo sorunu ile gelen selülit görünümünden kurtulmak için spor yapmak faydalı olacaktır. Cildin sıkılaşmasını sağlayarak selülit görünümünden kurtulunabilir. Özellikle iç bacak çalışmaları ve squat hareketleri selülit konusunda faydalı olacaktır. Eğer bel ağrısı sorunu yaşıyorsanız squat ve diğer hareketleri yapamıyorsanız düzenli olarak hafif tempoda günlük 45 dakikadan fazla yürürseniz selülit konusunda da faydalı olacaktır.

Selülit Çözümü Beslenme

Selülit konusunda en etkili çözüm yöntemlerinin temel bağlantı noktası beslenmedir. Doğru beslenme ile vücuda alınan besinler cildinize, kas dokularınıza, dolaşım sisteminize kısacası tüm organizmaya destek olur. Doğru ve sağlıklı beslenme yöntemlerini tercih ederek hem ideal kilonuza ulaşabilir hemde selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Selülite karşı cildinizi destekleyen ve yenilenmesi için faydalı olan proteinlerce desteklenmiş besinleri tercih edebilirsiniz.

Elma, yoğurt, yulaf kepeği  gibi yiyeceklerin içerisinde bulunan maddeler sayesinde cildin yenilenmesi hızlanır. Selülit sorununu yaşayan cilt düzenli sporla birlikte daha sağlıklı ve gergin bir görünüm kazanır. Selülitli bölge kaslarını süt ve süt ürünleri ayrıca yumurta yiyerekte destekleyebilirsiniz. Selülit görünümünden kurtularak daha sıkı ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.