Sağlıklı Beslenmenin Sırrı ‘’Balık ve Omega 3’’

Özellikle kışın gelmesi ile birlikte birçok gribal enfeksiyona bağlı hastalıklarda kendini göstermeye başladı. Kışın birçok hastalıklardan korunmak ve dinç bir vücuda sahip olmak için yapmanız gereken altın kural sağlıklı ve doğru beslenmektir. Sağlıklı beslenmenin şartı ise tüm besinleri belirli miktarda tüketerek besinler aracılığı ile yağların, vitaminlerin, minerallerin vücudumuza girmesini sağlamaktır. Besinler aracılığı ile vücudumuza ulaşan bu önemli değerler sağlıklı bir vücudun yapı taşı olur birçok hastalığa karşı vücudu koruyarak adeta kalkan görevini görmektedir.

Sağlıklı besinlerden biri olan ve mutlaka tüketmemiz gereken bizi koruyan yiyeceklerden biride balıktır. Omega 3 yağı açısından zengin olan balık, vücudu birçok hastalığa karşı koruyarak kalbinde bir numaralı dostu olmuştur. Özellikle hamilelerin ve küçük çocukların bol bol tüketmesi istenile balık, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimine olumlu etki gösterdiği ve küçük yaştaki çocukların ise vücut gelişimini olumlu yönde desteklediği söylenmektedir. Uzmanlar haftada en az 2 defa balık tüketilmesinin 7’den 70’e herkes için faydalı olduğunu belirtiyor.

Diyet listelerinde de sıkça karşımıza çıkan balık diyetimizide olumlu yönde destekleyerek doğal yağ olan omega 3’ün vücudumuza girmesini sağlamaktadır. Özellikle somon, yağlı ve en çok omega 3 değerine sahip olan balık çeşidi olarak bilindiği gibi tüm balıkların çok faydalı olduğu fakat somon balığının en yararlı balık olduğu söylenmektedir.

 

Diyet yapanların balığı pişirme yöntemleri kızartmak yerine ızgara ya da fırınlama olması gerektiğini söyleyen diyetisyen balığın faydasını en iyi şekilde görebilmek için sadece diyet yapanların değil herkesin aynı yöntem ile pişirmesi daha doğrudur denildi. Özellikle kış aylarında sıkça tüketeceğiniz omega 3 ve omega 6 açısından zengin olan balıklar hem çocukların hem sizlerin gelişiminde etki olacak ve hatta bazı hastalıklara karşı sizin yerinize önlem almanızı sağlayacaktır. Balık etinin yağ içeriğini temel olarak uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri oluşturur. Bu yağ asitleri göz sağlığı, kanın akışkanlığı, beyin fonksiyonları, kalp krizi, kalp damar hastalıkları, damar sertliği, depresyon, migren, eklem romatizmaları, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon ile kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada önemli sağlık etkilerine sahip olduğu söylenmektedir. Haftada 2 kere balık yiyebileceğiniz gibi her gün yemenin herhangi olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

balık, omega 3, sağlıklı beslenme, doğru beslenme, balık yemenin faydası, balık ne işe yarar, omega 3 nedir, omega 6 nedir, balık ne kadar tüketmeli, diyette balık yenmeli mi, balık tüketimi, hamilelik ve balık, kimler balık yemeli