Sağlıklı Beslenmek için Bunlara Dikkat Edin!

Yaşamımız gereği, hayatımızın devam etmesi ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sürekli beslenmeye ve özellikle sağlıklı besinlerden vücudumuza girecek değerlere ihtiyaç duyarız. Birçok besinde farklı farklı bulunan değerlerin vücudumuzun her bir yanına farklı faydaları vardır. Bu nedenle besinleri seçmeden hepsinden tüketmemiz tüm değerlerin vücudumuza girmesini sağlayacaktır. Sağlıklı besinler ile yapacağınız öğünler hem sağlıklı bir yaşam ve vücuda sahip olmanızı sağlayacağı gibi aynı zamanda kilo kontrolünü yapmanızı da sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenebilmek için bazı öneri ve tavsiyeleri uygulayabilir bu doğrultuda yaptığınız yanlış beslenme alışkanlıklarınızı düzeltebilirsiniz. İşte sağlıklı beslenme önerileri;

– Yaptığımız en büyük yanlışların başında şüphesiz ki fast food beslenme alışkanlığı gelmektedir. Özellikle dışarıdan sağlıklı olmayan yiyecekler ile hazırlanan bu hazır gıdalar hem sağlıklı beslenmemize engel olmakta hemde kilo almamıza sebebiyet vermektedir.

– Sağlıklı beslenmek için tüm besinlerden eşit miktarda yemeye özen gösterin. Yani sebze, meyve, baklagillerin, süt ve süt ürünlerinin tümünden yemeye özen gösterin.

– Et, yumurta, balık gibi besinleri mutlaka hafta içerisinde birkaç defa tüketmeye özen gösterin.

– Hayat kaynağımız olan su yine sağlıklı beslenmenin parçalarından biridir. Bu nedenle günde en az 2 litre su içmeye gayret edin.

– Öğün atlamamaya ve özellikle kahvaltı öğününü atlamamaya dikkat edin. Çünkü kahvaltı güne sağlıklı başlamanın en güzel yolu olup gün boyu tok kalarak diğer öğünlerde daha az yemenize neden olur.

– Asitli, gazlı, çok fazla şekerli olan yiyeceklerin midenize zarar vermemesi için az tüketmeye ya da hiç tüketmemeye dikkat edin. Bunun yerine taze meyvelerin sularını sıkarak tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

– Günde en az 1 porsiyon mevsim meyvelerini yemeye gayret edin.

– Ekmek tüketim miktarında aşırı kaçmayarak öğünlerde en fazla 3 ince dilim ekmek yiyin. Eğer kilo probleminiz varsa bu miktarı daha aşağıda tutabilirsiniz. Ayrıca beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar, tam tahıllı ekmekleri yemeniz daha sağlıklıdır.

– Öğünlerde çok fazla yemek yerine daha az miktarda ve küçük porsiyonlarda yemeye dikkat edin.

– Yemeklerinizi pişirirken az yağlı ve tuzlu olmasına dikkat edin. Bunun dışında besinleri kızartmak yerine haşlama ya da ızgara yöntemini kullanmanız daha sağlıklıdır.

– Sağlıklı beslenmenin bir parçası sayılabilecek konulardan biride spor yapmaktır. Gün içerisinde yapacağınız spor, yürüyüş ve egzersizler sağlıklı beslenmenin dışında sağlıklı yaşamın bir parçası olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, en sağlıklı beslenme, nasıl beslenmeli, meyve, sebze, sağlıklı beslenme önerili, sağlıklı yaşam için öneriler, beslenme yöntemleri, yemekleri nasıl pişirmeli, kilo kontrolü, diyet, günde ne kadar su içmeli