Sağlıklı Beslenme Önerileri

Vücudumuzun sağlıklı olmasının en önemli kurallarından biride sağlıklı beslenme üzerinden mümkün olmaktadır. Sağlıklı beslenerek vücudun gerek duyduğu vitaminleri, mineralleri, yağları ancak dışarıdan besinleri tüketerek sağlayabilirsiniz. Sağlıklı besinler ile beslenmek vücudun daha dinç ve sağlıklı olmasına, hastalıklara karşı savaşmasına, gelişmesine, büyümesine, organların sağlıklı işlemesine yardımcı olmaktadır. Sağlıklı ve doğru beslenme aynı zamanda fazla kiloların verilmesine ve ideal kilonun korunmasına yardımcı olacağı için 7’den 70’e herkesin dikkat etmesi gereken hususlardan biridir.

En basit hastalık olan gribal enfeksiyonlardan en ağır hastalıklara kadar vücudun korunabilmesi ancak doğru ve düzenli beslenebilme ile mümkündür. Sağlıklı beslenme üzerine hazırladığımız önerileri dikkate almanız ve uygulamanız kısa zamanda sonuçları görmenize ve bu sonuçlar doğrultusunda sağlıklı bir bedene sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı ve düzenli beslenme tavsiyeleri:

– Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Sağlıklı bir kahvaltı ile başlanan gün içerisinde daha az acıkacak ve sindirim sisteminiz daha düzenli çalışacaktır.

– Öğün atlamadan düzenli beslenin. Öğün atlamanız durumunda metabolizmanız yavaşlar ve gerekli besinlerden gerekli değerleri alamayacağı için bir süre sonra metabolizma da bazı aksaklıklar olarak vücut direncinin düşmesine neden olur. Sadece vücut direncinin düşmesine neden olmayarak öğün atlamanız aynı zamanda düzensiz beslenmenizden ötürü kilo almanıza neden olmaktadır.

– Abur cubur tüketimine dikkat edin. Abur cubur tüketimin hiçbir şekilde vücudunuza faydası olmayacağı için zararlı tüketim arasında yer almaktadır. Bu nedenle olabildiğince abur cubur tüketimine dikkat ederek, daha çok sağlıklı besinleri tüketmeye gayret edin.

– Aşırı yağlı tüketimden vazgeçin. Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yiyecekler sağlıklı beslenmenin önünde bir engel aynı zamanda kilo almanızda ise bir nedendir. Sağlıklı beslenebilmek için yemeklerinizi daha az yağlı, yağ seçiminizi zeytin yağı gibi doğal yağlardan yana tercih ederek yiyeceklerinizi olabildiğince az tuzlu yapmaya gayret edin.

– Öğünlerinizi sebze ağırlıklı yapın. Her besinin vücuda birtakım yararı olduğu gibi en faydalı besinler ise sebzelerden oluşmaktadır. Bu nedenle öğünlerinizi lif ağırlıklı pırasa, brokoli, karnabahar, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerden yana kullanın. Bu sebzeler aynı zamanda kilo kontrolünü sağlamanız konusunda size çok yardımcı olacaktır.

– Şeker oranına dikkat edin. Rafineri şekeri sağlıklı beslenme üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir. Bu nedenle tatlılarınızda, çayınızda, kahvenizde, hamurişlerinizde olabildiği kadar şeker miktarını azaltarak bu durumu en aza indirmeye özen gösterin. Kıvamında yenilen şekerin size bir zararı olmayacak ve kilo kontrolü üzerinde etki sağlayacaktır.

– Pişirme yöntemi önemli. Yiyeceklerinizi nasıl pişirdiğiniz önemli bir konudur. Kızartma veya buğulama yöntemi yerine besinlerinizi, haşlayarak, fırınlayarak ya da ızgara yöntemi ile pişirmeniz daha sağlıklı bir yöntemdir.

– Haftada en az 1 balık tüketimine, günlük 1 porsiyon meyve tüketimine mutlaka dikkat etmelisiniz.

– Günde 2-2.5 litre su tüketimine dikkat ederek gün içerisinde olabildiği kadar spor ve egzersiz yapmaya gayret edin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, doğru beslenme, ideal kilo, kilo kontrol, sağlıklı nasıl beslenebilirim, hangi besinler daha sağlıklı, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme tavsiyeleri, sağlıklı beslenme tüyoları, sağlık, diyet, sağlıklı diyet nasıl yapılır