Paleo (Taş Devri) Diyeti Nedir?

Diyet yapmak isteyenler diyet programı araştırmaya kalktıklarında binlerce çeşit diyet ile karşılaşır ve kafaların karışmasına neden olur. Sayısız isim ve değişik öğünlerden oluşan bazı diyetler herkes tarafından bilinirken kimi diyetler henüz ismini duyuramamıştır. Diyet programı seçerken özellikle ünlülerin kilo verdikleri diyet programları bizi ayrı etkiler. Birçok ünlünün formunu yakalaması ve ideal ölçülerine ulaşmasına yardımcı olan diyetlerden biride paleo diyetidir.

Paleo diyeti diğer adıyla taş devri diyeti diğer diyet programından farklı olarak ismini Paleolitik Çağ’dan, yani avcı ve toplayıcı atalarımızın çağından alıyor. Bu sebepten ötürü felsefesi, sadece atalarımızın yiyebilme imkanı bulduğu besinleri tüketmemiz; işlemden geçmiş her türlü besini göz ardı etmemiz üzerine kuruludur. Kısacası diyetin amacı işlenmiş ürünleri değil daha doğal olan işlenmemiş ürünleri tüketerek forma girmemizi sağlamktadır. Paleo yani taş devri diyetinde bazı besinlerin yenmesi uygun görülürken bu diyet uygulanırken bazı besinlerin yenmesi ise yasaklamıştır.

Paleo Diyetinde Yenilenler:

– Doğal beslenmiş hayvanların etini

– Balık ve diğer deniz ürünleri

– Taze ve mevsiminde meyve ve sebze

– Yumurta

– Yemiş ve tohumlu yiyecekler

– Sağlıklı yağlar olan; zeytin, ceviz, keten tohumu, Avustralya fındığı, avokado, hindistan cevizi tüketilmesi uygun görülen besinlerdir.

Paleo Diyetinde Yenilmesi Yasaklı Olanlar:

– Tam taneli tahıl

– Baklagiller

– Süt ürünleri

– Rafine şeker

– Patates

– İşlemden geçmiş yiyecek

– Tuz

– İşlenmiş Ayçiçek yağı

Paleo (Taş Devri) Diyeti Nasıl Yapılır?

Sabah

* 2 adet yumurta ile hazırlanmış omlet.

* 1 parça abartılı olmayacak peynir.Her çeşit olabilir

* 5 adet istediğiniz zeytin.

* 1 adet salatalık.

* 1 adet kırmızı tatlı biber.

Ara Öğün

* 2 adet ceviz.

Öğle

* Yaklaşık 1 porsiyon kadar dana ciğeri ya da balık

* 2 adet brokoli.

* 1 adet bürüksel lahanası.

* 1 adet kırmızı tatlı biber.

Ara Öğün

* 2 adet ceviz.

Akşam

* 1 porsiyon dana kuşbaşı.

* 2 adet brokoli.

* 2 adet bürüksel lahanası.

* 1 adet kırmızı tatlı biber.

* 1 adet domates.

* 1 kase yoğurt.

* Eğer mevsimindeyse 1 adet mandalina.

Ara Öğün

* 2 adet ceviz.

Not: Diyet süresince günde en az 2 litre su içmeyi ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Zamanınız yoksa günde en az 30 dakika tempolu yürüyüşler yaparak diyetinizin hızlanmasını sağlayın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;
diyet nedir, diyet nasıl yapılır, paleo, paleo diyeti nedir, paleo diyeti nasıl yapılır, taş devri, taş devri diyeti, taş devri diyeti nedir, taş devri diyeti nasıl yapılır, kilo kontrol, sağlıklı beslenme, doğal beslenme, taş devrinde beslenme, en iyi diyet