Neden Kilo Veremiyoruz?

Fazla kilolardan kurtulmak için dönem dönem diyet yapma girişiminde bulunuruz. Bazen başarılı olurken bazende başarılı olamayız. Bazen aynı diyeti yaptığımız kişiler çok hızla kilo verirken siz veremeyebilir ve hatta birkaç kilo almış olabilirsiniz. Aynı diyeti yapsanız dahi aynı metabolizmaya ve bünyeye bağlı olmadığınız için kilo verme üzerindeki etkilerinizde farklı olmaktadır. Kilo vermenin kişiden kişiye değişmesindeki en büyük neden yaştır. Yaşın ilerlemesi fazla kiloların kalıcı hale gelmesine neden olduğu için verilmesi daha zor kilolardır.

Kilo verme üzerindeki değişikliğin bir diğer nedeni ise cinsiyettir. Kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi kilo verme cinstiyet farklılığından dolayı da değişmektedir. Örneğin erkeklerde bulunan yağ oranı kadınlara nazaran daha azken, kadınlarda bulunan kas miktarıda erkeklere nazaran daha azdır. Yani yaradılış gereği erkekler ve kadınlar farklı anatomiye sahiptirler. Bu nedenle kilo verme üzerindeki etkileri değişkenlik göstermektedir. Aynı diyeti yapsalar dahi erkekler daha hızlı kilo verirken kadınlar daha yavaş kilo vermektedir.

Yaş ve cinsiyetin dışında etkili olan bir diğer neden ise temelde yatan bazı hastalıkların var olmasıdır. Bazı hastalıklar kilo vermenizi etkilediği gibi bazı hastalıklarda kilo almanıza neden olmaktadır. Örneğin; guatr ve tiroid kaynaklı hastalıklar farklılıklarına göre kilo kaybı yaşamanıza ya da kilo almanıza neden olabilir. Ya da sindirimden kaynaklı bazı hastalıklar yine aynı şekilde kilo almanıza neden olabilir. Bu gibi durumlarda çok fazla yemeseniz dahi eğer ki kilo alıyorsanız bu durumu doktorunuzla konuşarak gerekli testlerin ve tedavilerin yapılmasına olanak sağlayın.

Kilo almanız üzerinde etkili olan tüm bu nedenlerin dışında bazı nedenler ise sizden kaynaklı meydana gelmektedir. Örneğin hareketsiz bir yaşama sahip bir kişiyseniz kilo almanız kaçınılmazdır. Ya da çok fazla yemek yiyen, abur cubur tüketen, fast-food beslenen biriyseniz elbetteki kilo alırsınız. Nedeni ise tamamen yanlış beslenmek üzerinedir. Yanlış beslenme sonucu sahip olduğunuz fazla kilolar hem sizi rahatsız eder hemde verilmesi imkansız hale gelir. Bu nedenle kilo almamak için en başta beslenme alışkanlığınızı değiştirmelisiniz. Daha düzenli, daha sağlıklı, daha doğal beslenme sonucunda ve birde alınan kalorileri yakmak için bol egzersiz ve spor yapmak kısa zamanda vücudunuzdaki değişimin gözle görülür hale gelmesini sağlayacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kilo problemi, kilo nasıl verilir, kilo kontrol, neden kilo veremiyorum, kilo verme yöntemleri, kilo vermek için tüyolar, kilo vermenin yolları, ideal kilo, kilo hesaplama, sağlıklı yaşam, diyet, rejim, diyet programı, sağlıklı diyet