Muz Kilo Aldırır mı?

Muz besin değeri bakımından oldukça sağlıklı olan bir besindir. İçeriğide; potasyum, lif, karbonhidrat ve protein bakımından zengindir. Özellikle sağlıklı bir potasyum kaynağıdır. Muz içerdiği besin değerleri bakımından bir kalori değerine sahiptir. Muz kalori olarak bakıldığında boyutuna göre değişiklik gösterir. Örneğin; 100 gram muz 89 kalori, küçük boy muz 90 kalori, orta boy muz 105 kalori, büyük boy muz 121 kalori değerine sahiptir.

Muz sağlık açısından faydalı bir besindir. Muzun faydalarını sayacak olursak; içerik olarak lif bakımından zengin olduğu için muz ishale iyi gelmektedir. Ayrıca muz diyet sürecinde olanlar için sağlıklı bir meyvedir. İçerdiği lif, karbonhidrat ve protein bakımından zengin olduğu için diyetlerde sağlıklı bir ara öğündür. Şeker bakımından düşük değere sahiptir.  Özellikle diyetlerde eklenmesi nedenlerinden biri de potasyum kaynağı oluşudur. Spordan sonra muz yemek düşen kan şekerini dengelediği gibi mineral ve enerji desteği sağlayarak dinç kalmanıza katkıda bulunacaktır.

Muz hakkında bilinen en büyük yanlışların başında muzun kilo aldırdığı düşüncesi gelir. Bu nedenle bir çok yerde ” muz kilo aldırır mı, muz kilo yapar mı ” gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu sorular karşısında bilmeniz gereken doğru vakitte , doğru miktarda alınan muz kilo aldırmayacaktır. Bazı diyetlerde vücut kilo verme sürecinde duraksamalar yaşar. Bu durumda vücudu şaşırtmak gerekir. Bunun içinde muz süt detoksu kullanılan metabolizma şaşırtıcılar arasında oldukça popülerdir. Muz sağlıklı ve besleyici bir meyvedir. Kendisi gibi muz kabuğu da faydalıdır. Muz kabuğu neye iyi gelir sorununa en basit cevap dişlerin temizlenmesi ve beyazlaması bakımından destekleyicidir cevabını verebiliriz.

Genel olarak muz hakkındaki bilgilerimizi toparlayacak olursak; muz doğru zamanda ve miktarda tüketildiğinde kilo aldırmaz. Deneli ve düzenli beslenen sağlıklı insanların rahatlıkla tüketebileceği kalori değerlerine sahiptir. Diyetlerinizin ara öğününde tercih edebilmeniz açısından bir muz ortalama 80 kalori değerindedir. Yanına eklediğiniz 1 bardak az yağlı süt ile oldukça sağlıklı bir ara öğün tercih etmiş olursunuz.