Muz Kilo Aldırır Mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Muz Kilo Aldırır Mı?

Kilo vermek bir çoğumuzun isteğidir ve bunun için çeşitli yollara başvururuz. Diyetler, zayıflama çayları, spor salonlarında geçirilen süreler gibi. Bazen de fiziksel aktiviteler yerine farklı gıdalarla kilo vermeyi hedefleriz. Aslında zayıflama döneminde en sağlıklı yöntem fiziksel aktivite ve dengeli beslenmeyi birlikte yürütmektir.

Örnek verirsek eğer, bu dönemde öğün aralarında yenilebilecek besinlerin başında muz gelir.  Muz kilo aldırır mı? sorusuna cevap almak istersek, bu ne kadar tükettiğimize bağlı olacaktır. Bildiğiniz üzere her besinin kalorisi birbirinden farklıdır. 100 gram olan bir muz 88 kaloridir ve 2,6 gram lif içermektedir. Lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlaması, uyguladığımız diyette bize yardımcı olacaktır.

Muzun Faydaları Nelerdir ?

Muz tüketmemiz için birden fazla neden sıralayabiliriz. Muz içerdiği besin değerleri bakımından çok faydalı bir meyvedir.
Muzun faydaları ve vitamini açısından bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz; protein, sodyum, kalori, potasyum, magnezyum,  A, E, K  ve C vitaminlerini içermektedir. İçerdiği bu besin değerlerinden en faydalı olan ve muzda en fazla olan potasyum metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca vücutta potasyum azlığından kaynaklı görülen diare yani ishal rahatsızlığına karşı faydalıdır. Muzun faydaları nelerdir maddeler halinde sıralayacak olursak;

 

  • Sindirime yardımcı olur
  • Enerji verir
  • Cilt hastalıklarında şifa kaynağıdır
  • Muzun faydaları bebeklerde gelişimlerine katkı sağlamasıdır
  • Böbrekler için faydalıdır
  • Kanserle mücadele eder
  • Kemik sağlığını korur
  • Tansiyonu dengeler
  • Göz sağlığına faydalıdır

Muzun faydaları bebeklerde

Genellikle muz yenildikten sonra kabuğu atılır. Fakat muz kabuğunun da birden fazla yararı vardır. Muz kabuğundaki antioksidan özelliği vücudu temizler. Antioksidanın yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır. Sivilceye ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerine karşı da iyi gelir. Kırışıklıkları gidericidir. Gözlerde katarakt hastalığının oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir. Böcek ısırıklarına muzun kabuğu ile masaj yapıldığında o bölgede iyileştirici etkisi vardır.

Muzun Zararları Nelerdir?

Muzun zararları varmıdır  sorusunun cevabı oldukça basittir. Herkes tarafından bilinen, yaygın bir zararı yoktur. Sadece fazla tüketildiğinde gaz ve kabızlık problemine yol açabilir. Hamilelikte muzun zararları sadece kabızlık olarak bilinir. Aslında muzun bu rahatsızlığa yol açması kişilerin sindirim sistemlerinde farklılık gösterdiğini söylemek daha doğru olur. 100 gram bir muzda 12 gr şeker bulunur. Bunu dikkate alacak olursak şeker hastası olan kişilerin fazla muz tüketmemesi gerekir.