LOKMAN HEKİM KÜRÜ Maydanoz Limon Sarımsak Kürü

 

 

Ülkemizde her 100 kişiden 32’si kalp-damar rahatsızlarından dolayı hayatını yitirmekte. Kalp vücudumuzdaki en önemli organdır. Kalp iyi olursa bütün vücut iyi olur. Kalp kötü olursa bütün vücut kötü olur. Kalp sağlığı o kadar önemlidir ki bütün organları besleyen kanı pompalar. Temiz kan organlara taşınırsa organlar daha iyi çalışır. Aynı şekilde damarların sağlıklı olması da kalp sağlığına etki eder. Kanın içindeki bileşenler, kanın akışkan olması gibi sebeplerde kalp-damar sağlığı için önem teşkil eder.

Böylesine önemli bir sistemin rahatsızlanması için; kontrol altına alınmayan şeker ve tansiyon, iyi kolesterol düşüklüğü, kötü kolesterol yükselişi, aşırı stres, obezite, kötü beslenme alışkanlığı, hareketsizlik gibi sebepler sayılabilir.

Sizlere limon maydanoz sarımsak kürü tarifini vermeden önce tek tek bu bitkilerin kalp için faydalarını belirtmek istedim.

Sarımsak düzenli kullanıldığı zaman, yüksek kan basıncını düşürür. Yüksek kolesterolü, kötü huylu kolesterolü ve yüksek trigliseridleri düşürür; iyi huylu kolesterolü yükseltir. Kan şekerini düşürür; şeker hastalığının tedavisini kolaylaştırır. Damarların genişlemesini sağlar. Kanın akıcılığını arttırır, dolaşımı hızlandırır, damar içi pıhtılaşmaları engeller, kalp krizi ya da felç geçirmeye neden olacak damar tıkanıklıklarını önler. Kalbi besleyen koroner damarları genişletir, kalp kasını güçlendirir. Lokman hekim kürü içerisine sarımsağın eklenmesinin sebepleri işte yukarıda saydığımız özelliklerdendir.

Limon, damar sertliğini önler. Yağ plakalarının arterlere yapışmasını önler. Kötü kolesterolü düşürür. Tansiyonu düzenler. Dolaşıma iyi gelerek pıhtıları önler. Kanda bulunan tehlikeli bakterilerin çoğalmasını engeller. Limon sarımsak kürü de uzun zamandır kullanılan kürler arasındaydı. Ancak Sayın Saraçoğlu’nun belirttiğine göre limon ve sarımsağın içerisine maydanoz eklendiğinde etkisi 10 kat artıyor.

Maydanoz tüketmek ise; kanser, kalp hastalıkları ve katarakta yakalanma; felç olma riskini azaltır.

Bu mükemmel üçlü, limon maydanoz sarımsak birleşerek lokman hekim kürü oluşuyor. Limon maydanoz sarımsak kürü  ise mükemmel bir kalp koruyucu olarak karşımıza çıkıyor. 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Türkiye’ye şifalı bitkileri tanıtan, sağlığa faydalı kürlerin tarifini veren kıymetli bir hocamızdır. Yine limon maydanoz sarımsak kürünü bizlere tanıtan hocamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tarifini bu videodan öğrenebilirsiniz: