Lokman Hekim Ürünleri – Aktar Ürünleri

Derdimizin dermanı bir çok bitkinin şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Birçok baharat çeşidinin ve çeşitli güzel kokulu ürün hazırlayan veya satan kişilere aktar denir. Arapça’da “güzel kokular satan” anlamına gelen aktar kelimesi günümüzde “baharat satan” ya da “çiçekçi” anlamında da kullanılır.  Eski dönemlerde babadan oğula geçen meslekler arasında olan aktarlık, bugünkü anlamıyla eczanelerin bulunmadığı dönemlerde önemli bir yere sahiplerdir. Günden güne büyüyen ve gelişen bitkisel ürünler bir çok işlevde kullanılıyor. Sadece güzel kokular değil, aynı zamanda çeşitli baharatlardan ve bitkilerden oluşturdukları ilaçları satmaktadırlar.

Aktarların hazırladığı ya da ham olarak sattığı bitkisel ürünlerin bugünde bir çoğu halk hekimliğinde değil, eczacılıkta ya da kozmetik sanayinde kullanılabilmektedir. Günümüzde aktarlık mesleği tüm dünyada eczacılığın temeli olarak görülüyor.

Lokman hekimlerde bir diğer adıyla aktarlarda her derde deva olan ürünler bulunmaktadır.

  • Birçok baharatlar çeşidi, bitkisel ürünler (bitkisel yağlar bitkisel çaylar, sabunlar, bitkisel gıda takviyeleri, soslar vs.)
  • Bitkisel sağlık ürünleri (diş ve ağız bakım ürünleri, şampuanlar, dermakozmetik, çocuk sağlığıyla ilgili ürünler, el ve ayak ürünleri vs.)
  • Kadın ve güzellik ürünleri (bitkisel cilt bakım ürünleri gibi)

Lokman hekim ürünleri nin, aktar ürünlerinin en güzel yanı bütün ürünlerin doğal içeriğe sahip olmasıdır belkide. Şifa bulmak için gönül rahatlığı ile aldığımız ürünler hergün katlanarak büyüyor. Her hastalığa her derse farklı bir bitki derman oluyor. Lokman hekimler sağlıklı yaşam kaynağı düşüncesiyle ilerlemeyi amaçlamışlardır.

Tarihte aktarların yeri tartışılamaz derecede önemlidir. Özellikle modern tıbbın gelişmesinde büyük rol oynayan aktarlık, ne yazık ki günümüzde gösterilmesi gereken değerin %30’unu bile alamıyor. Hem en güzel baharatları çok ucuz fiyatlardan almak, hem de sentetik ilaçları kullanmak yerine doğal bitkileri tercih etmek isterseniz size en yakın aktara uğramanızı tavsiye ederiz.