Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerin beyaz olması bizi bakımlı gösteren en önemli detaylardan birisidir. Elbette sadece dümdüz dişler yeterli değildir. Dişlerin beyazlığıyla beraber çürüksüz olması ve ağız kokusu olmaması da şarttır. Peki ağız bakımınıza oldukça dikkatlisiniz, aksatmadan ağız temizleme işlemlerini doğru bir şekilde yapıyorsunuz ama neden mi dişleriniz istediğiniz kadar beyaz değil.


Öncelikle dişlerin rengi için genetik faktörler çok önemlidir. Genetik olarak dişleriniz mermer gibi olmaya müsait olmayabilir. Öte yandan sigara, beyaz veya kırmızı şarap, sirkeli ürünler veya soyalı ürünler tüketiyor olabilirsiniz ve aslında bu ürünlerin dişlerinizde tartar oluşturup rengini sararttığını bilmiyor olabilirsiniz. Dişlerinizi beyazlatmak ve beyazlığını korumak istiyorsanız önce çay sigara kahve alkol gibi şeylerden uzak durun. Dişlerinizin bakımını yaptıktan sonra 1-2 saat bir şey yiyip içmeyin. Böylece diş yüzeyinde temizlenen gözenekler daha kapanmadan yeni kirler dolmamış olacaktır. Öte yandan diş beyazlatma kitleri satın alın. Bu kitlerin bazıları mavi ışıklı beyazlatma tedavileri iken bazıları yapışkanlı şeffaf kâğıt şeklindedir. Bu işlemleri de kullanabilirsiniz. Peki herhangi bir şey satın almadan neler yapabilirsiniz.


Öncelikle, bilindik tariflerden gidelim. Diş macununuza biraz karbonat katıp bir macun oluşturabilir ve bunun ile dişlerinizi haftada maksimum 3-4 defa fırçalayabilirsiniz. Daha sonra yine limon ve karbonat karışımını dişlerinize sürebilir ve bir süre bekletebilirsiniz. Bir başka seçenek çilek ve muz kabuğudur. Çilek içindeki asitler sayesinde dişleri beyazları. Dişler üzerinde 5 dakika bekletilmesi yeterlidir. Öte yandan muz kabuğunu dişlere sürmek e beyazlamasına yarar sağlar.
Son olarak Ahmet Maranki’nin formülünü sizler ile paylaşacağım. Bunun için aynı miktarda tuz ve karbonat, birkaç damla ELMA sirkesi. Muhakkak elma sirkesi olmalı. Bu karışım ile dişler güzelce fırçalanır. 1 haftada da etkileri gözle görülür.