Kola Kilo Aldırırmı?

Kola Kilo Aldırırmı?

Kola ile ilgili akıla ilk gelen sorular ; “kola zararlı mıdır?” ve “kola kilo aldırır mı?”.Yurt dışında genç yaşlı demeden herkesin tükettiği kola, son derece sağlıksız bir içecek olmaktadır. Ülkemiz ise kola tüketiminde dünya listesinde ilk 20 içerisinde yer almaktadır.

kola kilo aldırırmı

Kola öncelikle kilo aldırmasından ziyade kimyasal içeriği ile zararlı olduğu bilinen ve kanıtlanan bir içecektir. Üretim aşamalarında kullanılan malzemeler ise muallakta olduğundan pek içimize sinen bir içecek değildir. Ayrıca içeriğinde bulunan asit mide çeperine zarar vermektedir. Çok fazla tüketilmesi durumunda ileri ki yaşlarda gastrit ve ülser rahatsızlıklarına sebep olabilir. Aç karna tüketildiğinde kan şekerini artırmasından dolayı, kalp rahatsızlıklarına da sebep olabilir. Daha uzunca bir liste çıkarılabilir kolanın zararları hakkında ama konuma değinmek adına “kilo aldırırmı?” sorusuna cevap oluşturmak istiyorum.

kola kilo aldırırmı

Kola içerdiği şeker oranı ile kesinlikle ama kesinlikle kilo aldıran bir içecektir. Şeker oranı abartılacak boyutlarda fazla olan bir kutu kolanın içerisinde yaklaşık, “10 küp şeker” kadar şeker bulunur. Şeker oranı konusu gündeme geldikten sonra 0 şeker mantığıyla çıkan kola şeker içeriği 0’dır. Ama içerik olarak vücudunuza fayda sağlayacak 1 gram bile madde içermemektedir. Aksine zarar vererek cildinizin mat görünmesine , yemek borunuzun tahriş olmasına , diş sağlığınızın bozulmasına, mide çeperinizin zarar görmesine, kabızlık durumuna neden olarak vücudunuzda  tehlike sinyallerine neden olmaktadır.

kola kilo aldırırmı

Bir kutu kolada 10 küp şeker bulunmaktadır. Normal şartlar altında 10 küp şeker içeren çayı içmeniz bile çok zorken, kolalı içeceklerdeki şeker, asit içeriğiyle birleşince içilecek hale gelmektedir. Yani kolanın içinde yağlanmaya, kilo almaya sebep olan korkunç derecede şeker vardır. Diyet kolanın kalorisi düşük olduğu için masum olduğunu düşünebilirsiniz. Ama yapay tatlandırıcı kullanıldığı için insülin direncine neden olmaktadır. Diyet kola ayrıca kafein içeriği sebebiyle vücutta ödem oluşturmaktadır. Yani, diyet kola içiyorum da kilo almayacağım diye düşünmek büyük bir yanılgıdır. Ayrıca  bazı zayıf insanların sürekli kola  tüketmesi onların zayıflığını sağlayanın kola olduğunu kesinlikle düşündürmemelidir. Zayıflıklarının nedeni metabolizmalarının hızından kaynaklıdır. Her insanın metabolizması farklıdır. Onların kola içerek zayıf kaldığını kendinizi inandırıp kolaya yönelmeyin. Hayatınızın en belirgin hatasını yapmış olursunuz.