Kilo Vermek için Mutlaka Hareket Etmelisiniz

Hızla ilerleyen ve sayısı kat kat artan obezite hastalığı son zamanlarda daha fazla artarak tüm Dünya üzerinde etkili olan bir hastalık haline gelmiştir. Şüphesiz ki yanlış beslenmenin etkili olduğu kadar hareketsiz yaşamında bu hastalık üzerinde etkisi vardır. Teknolojinin ilerlemesi olumlu yönde bize fayda sağlarken kilolarımız konusunda aynı şey geçerli olmamıştır. Teknolojinin gelişmesi insan gücüne daha az ihtiyaç duyulmasından ötürü insanlar artık işlerini masa başı ve bilgisayar karşısında yaparak daha hareketsiz bir yaşamı tercih etmiştir.

Yenilen her bir besinin belirli bir miktarda kalorisi vardır ve bu kalorinin yağa dönüşmemesi için harcanması ancak hareket etmek ile mümkündür. Hareket edilmeden alınan kaloriler ise vücudumuz tarafından direk yağa dönüşmektedir. Fakat hareket etmek yine bizim elimizde. Kendimize yaratacağımız her bir hareket alanı kilo almayarak daha sağlıklı görünmemizi sağlayacaktır.

– Fazla kilolarınızdan kurtulmak ve daha fazla kilo almamak için öğünlerden yarım saat sonra mutlaka en az 20 dk. Hızlı tempoda yürüyüş yapın. Yediğiniz kaloriyi yalmak için daha fazla hareket edeceğiniz için çok fazla yememek daha az hareket etmenize sebebiyet verecektir. Bu nedenle belirli miktarda ve kaloride beslenmek en doğrusudur.

– Kendinize daha fazla hareket alanı sağlayın. Örneğin; asansör kullanmak yerine merdiven kullanmayı tercih edin. Ya da kısa mesafe için araba veya başka bir taşıt kullanmak yerine yürümeyi tercih edin.

– Eğer sürekli masa başında çalışan biriyseniz öğle yemeklerinizi ofiste ya da masa başında yemek yerine dışarı çıkıp yemeyi tercih edin. Bu şekilde en azından daha fazla hareket olacak yemek sonrası ofise dönmek için azda olsa sizin için hareket olacaktır.

– Mutlaka bir spor faaliyetiyle ilgilenin. Spor yapmanın hem kilolarımız anlamında hemde sosyalleşmemiz açısından ne kadar önemli olduğunu biliriz. Bu sebeple kendinize daha fazla hareket alnı yaratmak için yüzme, futbol, tenis, basketbol veya başka bir spor faaliyeti kurslarına yazılarak ve düzenli devam ederek hem kendinizi o alanda geliştirme imkanı sağlayın hemde fazla kilolardan kurtulun.

– Bilgisayar, telefon, tablet, televizyon karşısında çok fazla oturarak hareketsiz kalmayın. Bunun yerine dışarda yürüyüş yapmayı, spor salonunda vakit geçirmeyi ya da dışarda alışveriş yapmayı tercih edin.

– Eğer imkanınız varsa bir spor salonuna yazılın düzenli olarak katılmaya gayret edin. Eğer spor salonuna yazılma gibi bir imkanınız yoksa evde bazı hareketler ile kendinize egzersiz programı uygulayarak hergün düzenli olarak yapmaya özen gösterin.

– Dans etmeyi seven biriyseniz mutlaka bir dans kursuna ya da topluluğuna yazılın. Dans etmek aynı anda tüm vücudun çalışmasını sağladığı için hem dinç görünmenize hemde fazla kiloların yok olmasını sağlayacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kilo vermek, ideal kilo, bölgesel yağlanma, nasıl kilo veririm, diyet, diyet listesi, diyet programı, sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, doğru beslenme, spor yapmak, hareket etmek, egzersiz yapmak, diyette spor yapmak gerekir mi