Kilo Kontrolü Sağlamak İsteyenler için Stratejik Yöntemler Nelerdir?

Toplam kaloriyi kaç öğünde aldığınız önemlidir. Kanda ki şeker seviyesini ve insülin salım mekanizmasını kontrol etmek için, beslenmenin gün içerisine yayılması gerekmektedir. Bir sonraki öğünde fazla yemek yemeyi engellemek için; öğün sayısı 3 ana ve ilave ara öğünler ile desteklenmeli, az ve sık yemeye özen göstermelisiniz. Ara öğünler, metabolizma hızını arttırmanın yanı sıra kan şekerini dengede tutar, çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engeller. Ara öğünlerinizi, ana yemeklerden 2 ile 3saat sonra olacak şekilde yemelisiniz. Ara öğün sıklığını ihtiyacınıza göre sizler ayarlayabilirsiniz. Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeğinden sonra olmak üzere 3 ara öğüne yer verebileceğiniz gibi sayı ve sıklığını da daha da azaltabilirsiniz. Ancak önerimiz özellikle kan şekerini gün içerisinde düştüğü saat dört civarında ki ara öğününüzden ödün vermemeniz yönünde olacaktır.

kilo-verme-stratejileri

Neler yemeniz gerektiğine gelince, taze ve kuru meyveler, vücudun enerji ihtiyacını karşılar ve kan şekerini dengeler, aynı zamanda kuru meyveler posa içerikli için barsakların çalışmasına yardım eder, yine beraberinde tüketeceğiniz fındık, ceviz badem gibi yağlı tohumlar vücut için gerekli yağları sağlar. Bunların yanına süt ve yoğurt yerseniz beslenmenize hem kalsiyum ve protein ilave eder hem de acıkma ataklarının önüne geçebilirsiniz. Kalori kontrolü yerine porsiyon kontrolü daha önemlidir. Daha az kalori almak için tabak boyutunu küçültmelisiniz. Büyük tabakta ki küçük porsiyon yerine, küçük tabakta ki büyük porsiyon algısı daha çabuk doymanızı sağlar. Küçük bir tabağın dopdolu olması daha fazla yediğiniz hissini yaratır.

diet-problem-770x532

Acele yemeyin

Doymak kadar yediğinden mutlu olma hissi de bir o kadar önemlidir. Onun için yemeği aceleye getirmemeli, yeteri kadar zaman ayırmalısınız. Sunum ve ortam doymak için önem taşır.

1

Tokluk hissi

Kilo verme programlarında tokluk hissi önem taşır. Daha az kalori alarak daha fazla yeme ile kilo vermede başarı sağlanır. Protein, karbonhidrat ve yağların sindirm süreleri dolayısı ile tok tutma özellikler aynı değildir. Proteinler oldukça uzun sürede sindirildikleri için uzun süre tok tutarlar. Lif ve su içeriği yüksek besinler hem daha az kalorili hem de daha fazla tok tutma özelliği taşırlar. Sıvı olarak alınan yiyecekler, çiğnenmediği için daha hızlı tüketilirler, katı yiyecekler ile aynı doygunluk hissi sağlamazlar.

kilo-vermenin-onundeki-engeller-5020408

Yağlı yiyecekler, vücudun işlevleri için gereklidir. Yağda eriyen A,D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılabilmesi için yağlara ihtiyaç olur. Yağlar vücut ısı dengesini sağlar, midenin boşalma süresini uzatır ve acıkma duygusunu geciktirir. Bitkisel ve doymamış yağlar, sağlıklı yağlar olarak tanımlanır; hem doygunluk sağlar hem de yağ kaybına yardımcı olur. Zeytinyağı, avokado yağı, omega 3 gibi tekli ve çoklu doymamış yağları tercih etmek gerekir. Aman dikkat! Yağlar, aynı miktar protein ve karbonhidrata nazaran iki kat daha fazla kalori verirler. Tüketirken miktarları konusunda dikkatli olmak gerekir.