Keten Tohumu Zayıflatırmı?

Keten Tohumu

Keten tohumu, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetişen ketenin tohumlarıdır. Uzun zamandan bu yana ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan keten tohumu son bir kaç yıldır sofralarımızda da yer almaya başladı. Uzmanların keten tohumu hakkında yaptığı açıklamalar sağlıklı olduğu yönündedir. Keten tohumu yüksek oranda omega-3 ve B12 vitaminleri içermektedir. Omega-3 ve B12 vücudumuz için oldukça gereklidir. Bu durum da keten tohumunun popülerliğini arttırmış.

Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu içerdiği sağlıklı moleküller sayesinde vücudumuz için oldukça faydalı bir besindir. Keten tohumunun bilinen faydalarını sıralayacak olursak; yüksek oranda lif içeren yapısı sayesinde kabızlığa iyi gelmektedir. Kan şekeri dengeleyici ve kötü kolesterolü düşürücü özelliği vardır. Sindirim sistemi organlarından olan midemizin iç çeperine faydalıdır. Omega-3 desteği sayesinde sinir sistemimize ve sinirsel bağlantılı hastalıklara fayda göstermektedir. Lifli yapısı sıvı emilimine açık olduğu için bağırsakları dolu tutarak kabızlığı önler, bu durum hemoroid rahatsızlığı olanlar için rahatlatıcıdır.  İç ve dış hücre yapılarını destekleyerek daha hızlı iyileşme sağlarlar. Ayrıca içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde vücudumuzda bulunan zararlı yağların atılmasını sağlar. Uzmanlar tansiyon ve şeker rahatsızlığı olanlar için keten tohumunu tavsiye etmektedirler.

Keten Tohumu Kullanımı

Keten tohumu kullanımı için 3 farklı şekilde satılmaktadır. Öğütülmüş, toz halinde ve yağ halinde olan keten tohumunun farklı kullanımları vardır. Keten tohumu tozunu ya da öğütülmüş keten tohumunu yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Gün içerisinde 1 yemek kaşığı yeterli olacaktır. Keten tohumu yağı faydaları fazladır, bu nedenle kullanımı merak edilmektedir. Keten tohumu yağı kullanımında ise 1 tatlı kaşığı kadarı yeterlidir. Direk içebilirsiniz. Zorlanıyorsanız salatanıza ilave edebilirsiniz.  Bazı kesimler keten tohumunu çay gibi tüketmeyi tercih etmektedir. Bunun için de 1 tatlı kaşığı kadar keten tohumunu sıcak su içerisine atıp beklemeden süzüp, ılık bir şekilde  tüketilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Keten Tohumu Zayıflatırmı?

Keten tohumu  bol lifli yapısı ile tokluk süresini uzatmaktadır. Ayrıca lifli yapısı sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırdığı için zayıflama konusunda faydası vardır.  Keten tohumu kalori değeri bakımından incelenecek olursa 1 kaşık öğütülmüş keten tohumu 37 kaloridir. Düşük karbonhidrat diyetlerinde sıkça tercih edilebilir. Çünkü kan şekerini ani yükselten şeker değerliğine sahip değildir.Bunu sağlayan ise uzun sürede sindirilmesine neden olan lifli yapısıdır. Hem sindirim sisteminizi destekler hemde tok tutar. Bu yönlerden bakıldığında kilo verme konusunda faydalı olduğunu düşünülmektedir.