İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal Nedir?

İshal, sıvı yoğunluğu fazla olan dışkılama türüdür. Bilimsel olarak diare şeklinde adlandırılmıştır. İshal yaşanan durumlarda kişi ortalama 3 litreden fazla su kaybeder. Daha ağır ishal vakalarında kişiler ortalama 12-13 litre kadar su kaybedebilirler.İshal teşhisi konulan kişilerde Dünya sağlık örgütünce belirlenen oran bir gün içerisinde 3 defadan fazla sulu dışkılama sorununu yaşanmasıdır. Basit gibi görünen ishal rahatsızlığı 5 yaşından küçük bebeklerde ölüme neden olma durumunda dünyada ikinci sırada yer alan rahatsızlıktır.

İshal Neden Olur?

İshal çocuklarda virütik nedenlerle oluşabilirken yetişkinlerde fazla c vitamini ve magnezyum alımından, kalın bağırsağın su emilimini tam gerçekleştirememesinden ya da virüs ve bakteriden kaynaklı nedenlerle oluşur. Mide bulantısı, büyük tuvaleti tutamama, sık tuvalete çıkma, halsizlik, baş dönmesi, susuzluk gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal durumunda ilk yapılması gereken bol miktarda sıvı tüketilmesi gereklidir. Çünkü ishalin vücuda verdiği en büyük zarar sıvı kaybıdır. Sıvı ile birlikte vücuttan gerekli minerallerde atılır.  Bu da vücudun direncinin düşmesine neden olur. Daha sağlıklı çalışabilmesi için bol sıvı alımı şarttır. Buna ek olarak  bazı besinlerin tüketilmesi de ishale iyi gelecektir.

İshali ne geçirir konusuna bakılacak olursa kemik suyuna çorba oldukça faydalı olan yiyecekler arasında yer almaktadır. Sindirim sistemini düzenleyerek vücuda destek olur.İshal kesici olarak bilinen muz da faydalı yiyecekler arasında yer alır. İshal döneminde bağırsak florasında yer alan yararlı bakteriler zarar gördüğü için probiyotik yoğurtlar tüketilerek ishale karşı yararlı bir adım atabilirsiniz. İshal durumunda vitamin ve mineral kaybı yaşandığı için havuç suyu tüketilerek bu kayıp kapatılmaya çalışılmalıdır. Çünkü havuç suyu lif, magnezyum, potasyum, kalsiyum, A, C, D, E ve K vitamini bakımından zengindir.

Halk arasında ishalin doğal tedavi edicisi olarak patates tercih edilir. Patatesi haşlayarak tüketimi sağlandığında ishale karşı faydalı olur. İçerisinde eklenecek az miktarda zencefil ise mikroplara karşı temizleyici özellik sağlayarak vücut direncini arttıracaktır. Ayrıca lif bakımından zengin olan sebze ve meyvelerin tüketimi de ishal döneminde yararlı olacaktır. Yulaf ise lif bakımından zengin besinlerin başında yer alır.