Hangi Sebzede Hangi Vitamin Var?

Sağlıklı yaşam için gazetelerden, internetten, televizyondan birçok tavsiye ve öneri duyarız. Her ne kadar bu tavsiyeleri duysak da uygulama konusunda o kadar başarılı değiliz. Bu tavsiyelerden en çok duyduğumuz ise sebze tüketimidir. Özellikle kış aylarında bol bol sebze tüketmenin birçok hastalığa karşı geldiğini söyleyen uzmanlar sebzelerde var olan vitaminlerin çocukların gelişiminden yetişkinlerin sağlığına kadar her konuda bize yardımcı olduğu söylenmektedir.

Hem yazın hem kışın sofralarımızda sağlık açısından fazlasıyla bulunması gereken sebzeler ayrıca diyet yapanlarında bir numaraları yiyecekleri arasındadır. Hızlı sindirimi, emilimi, organlara faydası, gelişim ve sağlık için tüketilmesi istenen sebzeler ayrı ayrı vitamin ve değerlerden oluşarak her bir değerin farklı farklı özellikleri vardır. Peki hangi sebzede hangi vitamin vardır?

Sebzeler ve İçerisindeki Vitaminler:

Ispanak

Zengin demir ve lif kaynağı olmasıyla bilinen ıspanak özellikle demir eksikliği, kansızlık problemleri yaşayanların sıklıkla tüketmesi gereken sebzeler arasındadır. Aynı zamanda bol lif içermesinden ötürü sindirimin ve hazmın kolay sağlanmasını etkileyen bir sebzedir.

Havuç 
A, B, D ve E vitamini kaynağıdır. İçerdiği vitaminler ise başta göz sağlığı olmak üzere saçın uzamasından saç sağlığına, cildin yenilenmesinden, kemik sağlığına kadar birçok anlamda etkili olduğu söylenmektedir.

Brokoli 
A, C, E, B1 ve B2 vitamini ve bol miktarda posa içerir. Demir ve folik asit açısından zengin olan brokoli başta kansızlık ve demir problemi çeken kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken bir sebzedir. Bunun dışında diyet yapanların düşük kalorili olması sebebiyle seçtikleri sebzeler arasında yer almaktadır.

Soğan 
A, B ve C vitamini ile fosfor ve kükürtten zengindir. Doğal antibiyotik görevini gören soğan tüm yemeklerin, hemen hemen her yiyeceğin içerisinde bulunan sebzlerden biridir. Ayrıca dayanıklılığı arttırdığı, kemik ve dişm sağlığına da faydalı olduğu söylenmektedir.

Sarımsak 
A, B, C ve E vitamini ile sakaroz içerir. Yine doğal antibiyotik görevi gören sebzlerden sarımsak, özellikle yüksek tansiyonu ayarlaması ya da dengelemesi ile bilinmektedir.  

Lahana 
Folik asit, A, B ve E vitamini yönünden zengindir. Çok lifli olması sebebiyle yine diyet yapanların tercihleri arasında giren sebzelerden olup hazımsızlığı ve sindirimi kolaylaştırması ile bilinmektedir. Ayrıca vücuttan zararlı toksin ve ödemin atılmasına yardımcı olması ile bilinmektedir.

Pırasa 
Demir, kalsiyum ve potasyum içerir. İdrar söktürmeye yardımcı ve sindirimin hızlanmasına destek sebzelerden biridir.

Bamya 
A, B ve C vitamini içerir. Sindirime yardımcıdır. 

Domates 
Folik asit, magnezyum, potasyum, B ve A vitamini gibi zengin vitaminler içerir. Hücre yenilenmesinde, bağışıklığın artmasında, kemik ve kas gelişiminde yardımcı olduğu söylenmektedir. 

Patlıcan
 

B1, B2, C ve A vitamini içerir. Sinir sistemine iyi gelmesi, cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine faydalı olduğu bilinmektedir.

Maydanoz 
Yüksek miktarda C vitamini içerir. Ayrıca folik asit, A ve E vitamini yönünden zengindir. Göz, kemik, diş sağlığı bakımından önemli olup yine idrar söktürücü özelliğin ile bilinen bitkilerden biridir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, doğru beslenme, sebzeler, diyet, formunu korumanın yolları, vitaminler, sebzelerde bulunan vitaminler, hangi vitamin hangi sebzede bulunur, B vitamini, A vitamini, demir, folik asit, sağlık, en sağlıklı diyet, kilo kontrol, tüm sebzeler, maydanoz, ıspanak, brokoli