Hangi Meyvede Hangi Vitamin Var?

Var olan tüm besinlerin bize ve vücudumuza sağladığı birtakım faydalar vardır. Vücudun dışarıdan alması gereken ve ancak sağlıklı besinler aracılığı ile vücudumuza giren bu değerler daha sağlıklı olmamıza ve daha sağlıklı yaşamamıza yardımcı olmaktadır. Hem sebzelerde, hem ette, hem tahıllarda bulunan bu değerler aynı zamanda meyvelerde de bulunmaktadır.

Özellikle vitamin açısından zengin olan meyveler içerisinde A,C, D ve daha birçok vitamin değeri bulunmaktadır. Genellikle diyet programlarında da sıkça gördüğümüz meyveler başta grip gibi enfeksiyonlara karşı korurken, vücut direncinin artmasına ve vücut fonsiyonlarının  daha aktif işlemesine yardımcı olmaktadır. Neredeyse yok denecek kadar az kaloriye sahip olan meyveler bu nedenle diyet listelerinde de sıkça yer almaktadırlar. Vücudun dışarıdan alması gereken bu vitaminleri ve diğer değerleri bol bol tüketerek sağlıklı yaşam için sağlıklı bir adım olursunuz. Özellikle gelişim aşamasındaki çocukların bu vitaminleri alması ileriki yaşta oluşabilecek hastalıklara karşı önlem olabileceği gibi aynı zamanda sağlıklı büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacaktır.

Bazı Meyveler ve Vitaminleri

Elma 
C ve E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid içermektedir. Özellikle bağırsak sisteminin korunmasında yardımcı olup posadan zengin bir meyvedir. Kolesterol düşürücü etkisi olmakla birlikte aynı zamanda kan şekerini kontrol altında tutarak vücut direncini artırır. Ayrıca kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olunması ile bilinmektedir. 

Armut 
Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan zengindir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasına fayda sağlar. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Posadan zenginliği nedeniyle sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Dut 
Kalsiyum, C ve B vitamini ile bol lif içerir. İdrar söktürmeye ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. 
Kiraz 
Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
Erik 
A ve C vitamini ile kalsiyumdan zengindir. Ayrıca idrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcı özelliklerinin olduğu da söylenmektedir.

İncir 
Bol posa, kasiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Sindirime yardımcıdır. Kemik ve diş sağlığına etkilidir. Bağırsakları çalıştırma özelliği ile bilinen incir diyet yapanların ara öğünlerinde sıkça tükettikleri bir meyvedir ve kurusu da aynı şekilde oldukça faydalıdır.

Üzüm 
Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek kalkan görevini görür.

Muz 
B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Hücre yenilenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar. 
Kayısı 
A, B ve C vitamini içerir. Cilt, göz ve bağışıklık sistemine fayda sağlar. Kansızlığa iyi geldiği söylenmekte ve ayrıca kas ve sinir sistemini güçlendirici özelliğinden de bahsedilmektedir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, vitamin, tüm vitaminler, vitaminlerin faydaları, kilo kontrol, diyet, meyveler, hangi meyve faydalı, meyvelerde bulunan vitaminler, hangi meyvede hangi vitamin bulunur, vitaminlerin özellikleri