Hamburger Kaç Kalori ?

Fast food yiyecekler hazır ve hızlı olması açısından, özellikle de gençler tarafından tercih edilen beslenme şeklidir. Fakat besin ögeleri yönünden dengeli olmaması belli sağlık problemlerine sebep olabilir. Fast food olarak tüketilen besinler; A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersiz olup posa içeriği de düşüktür. Gıdalardan aldığımız vitaminlerin düşük düzeyde olması; bağışıklık sisteminde yetersizliğine, kalp damar rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Bu rahatsızlıkların başında şişmanlık gelmektedir. Çünkü sağlıksız beslenmek ve alınan fazla kaloriler obaziteye dahi sebep oluyor. Hamburgerde birçok katkı maddesi ve koruyucular kullanılmaktadır. Bozulma süresi uzatılmış gıdalar hastalığa daha da yaklaştırıyor. Hamburgerin yanında tüketilen kola, patates kızartması ya da soğan halkaları da tıpkı etlerde olduğu gibi koruyucu maddeler içermektedir.

Hamburgerin sağlık açısından zararları bunlarla sınırlı değildir. Tüketildikten sonra ani bir şekilde kan şekerini yükseltici etkisi vardır. Bu etkisi diyabet hastalığına da zemin hazırlamaktadır. Tüketildikten kısa bir zaman sonra tekrar açlık hissi oluşturmaktadır.

Peki hamburger kaç kalori? 100 gramı 294 kaloridir. Kilo kontrolü sağlamaya çalışan, diyet yapan, spor egzersizleri yapanların sık tüketmemesi tavsiye edilir. Hamburger yapımında kullanılan malzemeleri düşünecek olursak, beyaz hamburger ekmeği kullanılması, içindeki köftenin yağda kızartılmış olması ve yanında yenilen yağlı patates kızartması tabi yanında bir de kola ne kadar yeme ihtiyacı uyandırsa da sağlıksız olduğunu değiştirmez. Yağda kızartılmış yiyeceklerin  sık ve sürekli tüketimi, kalp-damar ve sindirim sistemi hastalıkları ile kanser riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Fast-food işletmeleri sağlık açısından, müşterilerine yönelik, düşük yağlı besinler hazırlamalı, bitkisel yağ kullanımını artırmalı, yağı azaltılmış salata sosları kullanılmalı, taze ve uygun koşullarda hazırlanmış şekilde tüketicilere sunulmalıdır.

Fast food yiyecekler arasında en lezzetli olanlardan bir tanesi de hamburgerdir.