Güneş Lekeleri Nasıl Giderilir

Her kadın kusursuz bir cilde sahip olmak ister. Bunun içinde her ne kadar genlerden gelen bir özellik olsa da bakımda önemlidir. Cilt bakımı açısından kolaylık sağlaması adına ciltler hassas cilt, normal ciltler, karma ciltler , yağlı ciltler gibi başlıklar altında sınırlandırılmıştır. Bunun sağladığı kolaylık ürün temini açısındandır. Eğer cilt tipinizi biliyorsanız ona göre makyaj malzemesi, ona göre cilt bakım ürünü alırsınız. Doğal olması açısından bakıyorsanız evinizde de cilt tipine göre maskeler hazırlarsınız. Fakat hassas ciltliler bu konuda zorlanabilirler. Özellikle leke problemi hassas ciltlilerde büyük sorundur.


Cildimizin güneşten gelen ışınlara her ne kadar D vitamini üretimi için ihtiyaç duysa da tedbir alınmayan durumlarda zararlı haller oluşabilir. Eğer cildiniz hassassa ve güneş koruyucu etken faktörlü ürünler kullanmıyorsanız ilerleyen yaşlarda iyice belirginleşecek olan cilt lekelerine sahip olabilirsiniz.Bunun önüne geçmek için düzenli cilt bakımı yapılmalı, güneş koruyucu ürünler kullanmalı ve güneşin zararlı ışınlarının olduğu saatlerde güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. Bunlar zamanında uygulanmazsa güneş lekeleri özellikle yaz aylarında kendini göstermeye başlar.

Güneş lekelerinden kurtulmak istiyorsanız lazer tedavisi yöntemini tercih edebilirsiniz. Eğer lazer tedavisi süreci sizi korkutuyorsa lekelerin çoğalmaması için doğum kontrol haplarından uzak durmanız gereklidir. Evde doğal yöntemlerle lekelerden kurtulmak istiyorsanız; maydanoz maskesi, yoğurt maskesi , soğan sirke kürü gibi karışımları deneyebilirsiniz.

Maydanoz Kürü

Maydanoz, yoğurt ve limondan oluşan bir kürdür. Maydanoz,limon ve yoğurdun cilt üzerindeki etkileri bilinmektedir. Maydanozlar eziciden geçirilir. Daha sonra üç ürün maske kıvamını alıncaya kadar karıştırılır ve cilde uygulanır. 40 dakika bekletilerek temizlenir. Her hafta üç günde bir uygulanması yeterli olacaktır.