Goji Berry Nedir?Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji Berry Nedir?

Anavatanı Tibet’tir. Kurt üzümü veya mutluluk meyvesi olarak da bilinir. Kurutularak tüketilir. İçerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde erken yaşlanmaya karşı vücudu korur.

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda popüler olan kilo vermek, zayıflamak isteyen herkesin tükettiği meyve olan goji berry faydaları yaşam kalitesini arttırıyor diyebiliriz. Goji berry uzun ömürlü bir meyvedir . Bağışıklığı arttırıcı etkisiyle C vitamini soğuk algınlıklarına karşı bulunmaz bir maden gibidir. Goji berry de C vitamini bakımından öyle zengindir ki, portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini içerir. Havaların bir sıcak bir soğuk seyrettiği bahar günleri için eşsiz bir önlemdir. Goji berry, kanser önleyici bir madde olan germanium içeren, yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş birkaç bitki türünden biridir. İçerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler, kansere neden olabilecek genetik değişimlerin gerçekleşmelerine engel olur. Goji Berry kanı temizliyor ve kolestrol düşürüyor.

Goji berry 700 yıl boyunca Tibet’te üretilmiş ve goji berryden yaptıkları ilacı böbrek ve karaciğer tedavisinde kullanmışlar. Goji berry, kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılıyor ayrıca kanı temizleme özelliği de bulunuyor. Goji Berry meyvesi aynı zamanda hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu salınımını arttırır.

Vücuttaki yağ oranını azaltır, uyku düzensizliğini engeller, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır, cinsel istek ve gücü düzenler, vücuda daha genç ve diri görünüm kazandırır. Doğurganlık yetisini arttırır. Yüksek tansiyonu önlemede etkili bir güce sahiptir. Ayrıca Alzheimerden korunmak için goji meyvesini tüketmekte fayda vardır.

Goji içerisinde barındırdıkları ile depresyon, anksiyete ve diğer psikolojik sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bu yönüyle Çin’de yaşam enerjisinin arttırdığına inanılır. Depresyonun etkilerini gidermek için modern tıptan önce başvurulan geleneksel bir reçetedir.