El Sağlığınızı Dikkate Alın!

Soğuk havaların etkili olması tüm bedenimizi etkilediği gibi aynı zamanda ellerimizi de olumsuz yönde etkiledi. Havaların yavaş yavaş ısınması ve yazın yaklaşmaya başlaması hem bedenen hem ruhen bizi yaza hazırlamaya başlamıştır. Özellikle bayanların elleri konusunda hassas olduğunu ve bakımına özen gösterdiğini hepimiz biliriz. Fakat gün içerisinde yapılan bazı yanlışlar el sağlığını olumsuz yönde etkileyerek hoş görünmesine izin vermiyor.

Gün içerisinde yaptığınız yanlışlara karşı önlem alarak el sağlığınızı koruyabilir ellerinizin yumuşak ve kadife gibi bir görünüm sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

– El sağlığını en iyi şekilde koruyabilmek için mutlaka elleriniz konusunda hassas davranarak mutlaka günlük ya da haftalık bakımlarını ihmal etmemelisiniz.

– Gün içerisinde mutlaka ellerinizin nemini sağlamalı ve mutlaka el kremleri kullanmalısınız.

– Eğer çok soğuk havalarda dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka yumuşak bir eldiven takmalısınız. Hatta eldiven takmadan önce bir miktar süreceğiniz el kremi ellerin çatlamasını önleyecektir.

– Özellikle ev hanımlarının günlük işler ile meşgul olmasından dolayı normalden fazla elleri hasar görmektedir. Daha çok kullanılan temizlik maddelerinden kaynaklı bu problemler ellerin çatlamasına, kurumasına ve hatta kabuk bağlayarak alerji olmasına bile neden olmaktadır. Bu nedenle deterjan gibi temizlik malzemelerini kullanırken mutlaka temizlik eldiveni kullanmaya özen gösterin.

– Gün içerisinde ve özellikle gece yatmadan önce besleyici özelliği olan nemlendirici el kremlerini sürerek yatın.

– En önemli konulardan biride el hijyenidir. Temiz tutulan ve düzenli yıkanan eller kendi nemini sağlayacağı için önemlidir. Fakat el temizliği için kullanacağınız temizlik ürünleri de bir o kadar önemlidir. Bu nedenle temizlik malzemelerinizi seçerken daha dikkatli davranmanız daha sağlıklı olacaktır.

– Eğer elleriniz çok fazla çatlak ve hatta kuru olması sebebiyle size rahatsızlık veriyorsa gece yatmadan önce el kremi sürerek ve daha sonra elinizi bir eldiven ya da çorap ile sararak ellerin sabaha kadar nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

– Yine çatlak eller için bir çözüm yolu olarak ellerinize bir miktar vazelini tüm cilde temas edecek şekilde yayın. Daha sonra ellerinizi poşete sararak ya da ellerinizi poşete koyduktan sonra bağlayarak yarım saat kadar bekleyin. Yarım saat sonra ellerinizi açınca pamuk gibi olduğunu ve yumuşadığını hissedeceksiniz. Bu yöntemi haftada birkaç sefer yaparak evde el bakımını yapabilirsiniz.

– El kremi her ne kadar basit bir yöntem sayılsada aslında oldukça önemlidir. Cildinize uygun, güvenilir markalardan, koruyucu ve besleyici özelliği bulunan el kremlerini seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

el sağlığı, el bakımı, sağlıklı eller, hand health, evde el bakımı, el bakımı için tarifler, el sağlığı nasıl olmalı, çatlak ellere ne yapmalı, çatlayan eller için tarif