Doğal Yöntemler ile Saç Bakımınızı Yapabilirsiniz

Saç bakımı  bay bayan herkesin üzerinde dikkatle durduğu konulardan biridir. Önceden saç bakımı konusunda sadece bayanlar dikkatli davranırken bu konuda erkeklerde artık özenli davranmaya başlamışlardır. Özellikle kış aylarının gelmesi ve sert geçmesi ile birlikte, saç sağlığımız da bazı problemler oluşmuştur. Erkeklerde çok fazla görülen saç dökülmeleri günümüzde bayanlarda da sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Saç dökülmesinin hormonel nedenler, genetik faktörler, hamilelik, kansızlık, bazı ilaçların kullanımı etkilediği gibi aynı zamanda yanlış saç bakımı da etkilemiştir.

Saç dökülmelerinin en büyük nedeni olan genetik faktörler, ailede çok sık görülen saç dökülmesi diğer kişileri de etkileyerek bu durumun irsi olmasını etkilemiştir. Fakat irsi olmasının dışında bazı ilaçların kullanılması da saç dökülmesine neden olmaktadır ve bu dönem geçici bir dönemdir. Eğer yeni bir ilaç kullanmaya başladınız ve bu dönemde çok sık saçlarınız dökülüyor ise bu durumu doktorunuzla paylaşmanızda fayda vardır. Tüm bunların dışında saç bakımınızı güzellik salonlarında yapabileceğiniz gibi aynı zamanda evde doğal yöntemler ile de yapabilrisiniz. İşte evde uygulayabileceğiniz birkaç saç bakım önerisi.

Bal Ve Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler: 3  yemek kaşığı zeytinyağı,2 yemek kaşığı bal,bone

Uygulanışı: Zeytinyağ ile balı birbirine karıştırın ve oluşan karışımı saçınıza güzelce sürün.Saçınıza bu karşımı uyguladıktan sonra bone vb. bir şeyle saçınızı örtün.15 dakika sonra saçınızı şampuanla yıkayınız.

Yumurta Sarısı ile Hazırlanan Saç Maskesi

Malzemeler: Saçın uzunluğuna göre 2-3 adet yumurta sarısı, 3 çorba kaşığı badem yağı yoksa hakiki zeytin yağı da kullanabilirsiniz.

Uygulanışı: Saçları normal şampuanla yıkayın, durulayın ve fazla suyunu alın. Daha sonra saçlarınızı eşit parçalara ayırarak ayırıp her parçaya kökten ucuna kadar yumurtalı karışımı sürün. Tüm saça bu işlemi yaptıktan sonra kalan yumurta sarısını masaj yaparak saç derinize sürün. Daha sonra bir bone ya da benzeri bir şey kullanarak maskenin 30-40 dakika saçınızda kalmasını sağlayın. Belirli süre bekledikten sonra maskeyi soğuk su ile durulayın. Daha sonra tekrar şampuanlayın dilerseniz saç kremide uygulayabilirsiniz.

Saçların Parlaması İçin Bal

Bal karışımlı herhangi bir maske uygulayabileceğiniz gibi saçlarınızı normal şampuan ile yıkatıktan sonra 3 litre ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı bal atarak karıştırın ve çözülmesini sağlayın. Hazırladığınız bu ballı su ile son saçlarınızı son durulama yapın tekrar bir durulama ya da şampuan kullanmayın. Daha sonra saçlarınızı kurulayın bu karışımı isterseniz sürekli uygulayabilir ya da ayda 1-2 sefer yapabilirsiniz. Bal sayesinde saçlarınız doğal ışıltısına kavuşacak ve daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

saç sağlığı, saç bakımı, doğru saç bakımı, sağlıklı saçlar, saç maskesi, evde saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımı evde, doğal yöntemler ile saç bakımı, saç maskesi nasıl yapılır, ballı saç maskesi, saç dökülmesi, saç dökülmesi neden olur