Diz Ağrıları için Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Özellikle ev hanımları sürekli ayakta kalmaları ve sürekli iş yapmaları nedeniyle sürekli diz, bel, ayak, boyun ağrıları çekerler. Bu durumdan şikayetçi olan ev hanımları hem işlerini yapmaktan geri kalmazken hemde ağrılar ile baş etmek zorunda kalırlar. Genellikle fıtık kaynaklı olan bel ve boyun ağrıları bazı ilaç ve fizik tedavi gibi yöntemler ile çözülürken, diz ve ayak ağrıları genellikle kronikleşmiş ağrılar sonucunda meydana gelmiştir.

Özellikle ani hareketlere bağlı olarak gelişen diz ağrıları zamanla kronikleşerek daha fazla ağrı çekmemize  ve hatta bu ağrılar karşısında zorlanarak yürümemize neden olmaktadır. Şiddetli ağrılar karşısında dayanmak yerine öncelikle doktora gitmeniz ve gerekli muayene ve tedavileri uygulamanız en sağlıklı yöntemdir. Fakat bazı egzersizleri evde uygulayarak diz ağrılarınızın hafiflemesine ve şiddetlenmemesini sağlayabilirsiniz.

Diz ağrılarına iyi gelen evde yapabileceğiniz egzersizler;

1- ilk olarak 30 cm. yüksekliğinde bir basamak üzerine çıkın, dizleri gergin tutarak 3 sn. bekleyin ve inin.

2- Topuklar yerde, parmaklar yaklaşık 5 cm. yüksekliğinde bir basamakta ya da kalın bir kitap da olabilir, basamak üzerinde parmak ucuna çıkılır ve inilir.

3- Topuklarınız yere tam değecek şekilde bir iskemleye oturun (yere tam olarak değmesini sağlamak için ayaklarınızın altına bir destek koyabilirsiniz). Bu şekilde bir dizinizi düzleştirerek bacağınızı yukarı kaldırın, 5 sn. bacağınızı bu şekilde tutun ve yavaşça indirin. Aynı hareketi öbür bacakla da tekrarlayın. Bu hareketi yaparken bacağınızın yere paralel olmasına özen gösterin.

4- Bir duvara yarım metre uzakta durun ve sırtınızı tam olarak duvara yaslayın. Sırtınızı duvardan ayırmadan dizleriniz 90 derece bükülecek şekilde çömelin. Bu pozisyonda 5′e kadar sayın ve sırtınızı duvardan ayırmadan dizlerinizi gererek doğrulun. Bu hareketi yaparken fazla çömelme-meye dikkat edin. Yardımcı olarak altınıza bir iskemle koyabilirsiniz.

5- Yüzüstü yere uzanın. Bir bacağınızı dizinizi bükmeden ve kalçanızı fazla zorlamadan yukarı kaldırın.

6- Bir bacağınız dizden bükük, diğeri düz olarak sırt üstü yere uzanın. Düz olan bacağınızı yerden bir karış yüksekliğe kaldırıp bu pozisyonda yaklaşık 10 sn. tutun ve sonra indirin. Aynı hareketi öbür bacakla da tekrarlayın ve bu hareketi bitirin.

7- yere yüzüstü uzanın ve ayaklarınızın altına rulo şekline getirilmiş birkaç havluyu destek olarak koyun. Bu pozisyonda sırayla dizlerinizi gererek ayaklarınızı desteğe bastırın.

8- Sırt üstü yere uzanın. Dizlerinizin altına rulo şekline getirilmiş birkaç havluyu destek olarak koyun. Ayaklarınızı yukarı kaldırırken dizlerinizi desteğe bastırın. Aynı hareketi ayak bileklerinize ağırlık koyarak ve ayaklarınızı tek tek kaldırarak tekrarlayın.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diz ağrısı, diz ağrısı neden olur, diz ağrısı nedenleri, egzersiz, spor, diz ağrısına ne iyi gelir, diz ağrısı için egzersizler, diz ağrısına iyi gelen hareketler