Diyette Ekmek Yemek Yanlış mı?

Diyete başlamadan önce birçok araştırma yapar ve bize uygun hangi diyet varsa o diyeti yapmak için kolları sıvarız. İlk başlarda gayet güzel giden diyet birkaç kilo vermemizi sağladıkça bu durumdan hepimiz hoşnut oluruz. Fakat bir süre sonra kilo verememek ve verilen kiloda kalmak bizlerde diyetin işe yaramadığı olgusunu hissettirir. Kilo veremediğimizi düşündükçe ya diyet yapmayı bırakmak isteriz ya da diyeti yanlış yaptığımızı düşünerek üzerinde birkaç değişiklik yapma ihtiyacı duyarız.

Öncelikle unutmamanız gereken konu diyet yapan herkesin ilk başta güzel kilo verirken bir süre sonra kilo verememesidir. Yemek yeme düzenine giren ve az yemek karşısında kilo veren bünye bir süre sonra metabolizmanın yavaşlaması ile birlikte kilo vermemeye başlar. Fakat bu durum geçicidir bunu unutmayın. Bir süre kilo verme oranınında bir değişiklik olmaması normal bir durum olduğu için bu durumda sabretmeniz gerekmektedir. Metabolizmanın tekrar hızlanması ile birlikte kaldığınız yerden kilo verirken bu sefer daha büyük oranlarda kilo vermeye başlayacaksınız.

Diyet yaparken kilo verme hızında yavaşlama durumunda yapılan en büyük yanlışlardan biride diyet üzerinde yapılan bazı oynamalar ya da değişikliklerdir. Birçok kişi diyetinde bulunan ekmek yeme miktarına bağlı olarak kilo veremediğini düşünür ve bu nedenle diyet programından ekmeği tamamen çıkarır. Diyet listenizden ekmeği çıkarmanız oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü sağlıklı bir diyet listesinde az miktarda da olsa ekmek bulunması en doğru olanıdır. Evet ekmek yemeniz kilo almanız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Fakat burada önemli olan yenilen ekmek miktarı ve ekmek çeşididir.

Kepekli ekmek, çavdar ekmeği ve tam tahıllı ekmek beyaz ekmeğe nazaran daha az miktarda kaloriye sahiptir ve bu nedenle diyetisyenler genellikle diyet programlarında bu ekmek çeşitlerinin yenilmesini daha uygun görmüşlerdir. Yine dikkat edilmesi gereken önemli durumlardan biri ise yenilen ekmek miktarıdır. Kepekli ekmeğin kalorisi az olsa dahi hiçbir kaloriye sahip olduğunu söylemek yanlıştır. Bu nedenle kepekli ekmekten istediğiniz kadar yemeniz beyaz ekmeği yemenizle aynı derecede olacaktır. Sağlıklı bir diyet listesinde her öğünde 1 dilim maksimum 2 dilim kepekli ya da tam tahıllı ekmeğin yenilmesi tavsiye edilmiştir. Aynı zamanda diyet yaparken tamamen ekmek yememeniz bağırsakların tembelleşmesine ve kabız olmanıza neden olacaktır. Sağlıklı olan ve belirli miktarda yenilen ekmeğin diyetinize herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, diyet, doğru diyet, ekmek, kepekli ekmek, çavdar ekmeği, tam tahıllı ekmek, diyet yaparken nelere dikkat etmeli, ekmeksiz diyetler, diyet yaparken ekmek yemeli mi, diyette ekmek yemek yanlış mı, ekmek yemenin zararları, ekmek çeşitleri, diyet yaparken ne kadar ekmek yemeli