Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verebilirim?

Sade Türkiye üzerinde etkili olmayıp tüm Dünya üzerinde hızla yayılan obezite hastalığı beraberinde birçok hastalığın oluşmasına ve sosyal yaşamın yaşanamaz hale gelmesine neden olmaktadır. Hepimizin dönem dönem kilolar ile mücadele etme ihtiyacı duyduğu zamanlar olmuştur. Doğum gibi, geçici alınan kilolar zamanla üzerimize yapışarak kalıcı hale gelebilir. Bu gibi dönemlerde önlemleri almak ise yine bizlere düşer.

Diyet yapmaktan hoşlanmayan ve bunun bir işkence olduğunu düşünenlerdenseniz öncelikle bu durumu kafanızda büyütmeyerek yine bu fazlalıkları vermek sizin elinizde olduğunu unutmayın. Eğer çok fazla kilolara sahip biriyseniz ilk yapmanız gereken uzman bir diyetisyen tarafından gerekli kontrollerin ve testlerin yapıldıktan sonra sizin vücudunuza uygun olan diyeti uygulamanız olacaktır. Fakat az miktarda fazlalığa sahip bir kişiyseniz sadece beslenme alışkanlıklarınızda birkaç değişiklik yaparak kilo verebileceğinizi unutmayın. Sadece bazı tavsiyelere uyarak ve bunu bir eziyetten çok alışkanlık haline getirmeniz durumunda ağır diyetler yapmadan kilo verebilir ya da kilo kontrolünü sağlayabilirisiniz.

Diyet yapmadan kilo verebilmek için bazı öneriler;

– Ağır yağlı, tuzlu, hazır, konserve, paketlenmiş, dondurulmuş ürünlerden olabildiğince uzak durun.

– Fast-food gıdaları tamamen hayatınızdan çıkarmayı ya da tüketimi en aza indirmeyi sağlayın.

– Gün içerisinde mutlaka en az 2 litre su tüketmeye gayret edin.

– Yemek yedikten yarım saat sonra en az yarım saat yediklerinizi sindirmek için hızlı tempoda yürüyüşler yapın.

– Brokoli, ıspanak, lahana, karnahabar, pırasa gibi lif açısından zengin, sindirimi kolaylaştıran yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye özen gösterin.

– Porsiyonlarınızı bir anda değil yavaş yavaş küçültün, ve daha az miktarda yemek doldurun. Bu şekilde yemeğinizi bitirme ihtiyacı duyduğunuzdan bir daha alma ihtiyacı duymayacaksınız.

– Güne mutlaka kahvaltı ile başlayarak gün içerisinde öğün atlamamaya gayret edin.

– Besinleri daha fazla çiğneyerek ve yavaş yavaş yemeye çalışın. Beyin 20 dakika içerisinde mideye tokluk hissi vereceği için 20 dakika içerisinde ne kadar yavaş yemek yerseniz o kadar az tüketmiş ve dolayısıyla o kadar az kilo almış olacaksınız.

– Öğün aralarında tekrar yemek yemek yerine kayısı, üzüm, badem, incir gibi meyvelerin kurularını tüketerek hem tok kalmayı hemde hazmı kolaylaştırmayı sağlayın.

– Tüm sebze yemeklerinden sevmeseniz dahi az da olsa tüketin.

– Daha fazla hareket alanı sağlayın. Asansör yerine merdiven, araba veya otobüs yerine yürümeyi tercih edin.

– Bir spor faaliyetine yazılarak hem enerji sarfedin hemde bu durumu eğlenceli hale çevirin.

– Tuzu ve şekeri bir anda olmasa da zamanla azaltarak tamamen kesmeye gayret edin.

– Hamur işi, makarna gibi ağır yemekleri yemekten kaçınarak daha sıvı ve sindirimi kolaylaştıran yemekleri yemeyi tercih edin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kilo kontrol, sağlıklı kilo, diyet, en doğru diyet, diyet yapmadan kilo verme, diyet yapmadan nasıl kilo verebilirim, fazla kilolar, bölgesel yağlanma, diyet için tavsiyeler, diyet önerileri, diyet ve spor, diyet nasıl yapılır, hangi diyeti yapmalıyım