Diyet Sonrası Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Diyet yapanların ve diyet sonrasında olumlu sonuçlar alarak ideal kilosuna kavuşan kişilerin aklında diyet sonrasında nasıl beslenmesi gerektiği sorusu vardır. Diyet bitiminde olumlu sonuçlar alan kişiler tekrar aynı kiloları almaktan korktukları için bir türlü nasıl besleneceklerini bilemez. Diyet sonrasında sağlıklı beslenmeme ve yanlış beslenme sonucunda verdiğiniz emekler boşa gidebilir ve tekrar kilo alabilirsiniz bu nedenle diyet sonrasında beslenme oldukça önemlidir.

Diyet sonrasında nasıl beslenmeli?

– Diyette olduğu kadar diyet sonrasında da doğru beslenme oldukça önemlidir. Bu nedenle ilk olrak doğru beslenmeniz gerektiğini unutmayın.

– Her ne kadar ideal kilonuza ulaşsanız dahi spor yapmayı ihmal etmeyin. Sadece kilo vermek için değil sağlıklı yaşamak için mutlaka günlük sporlarınızı yapmaya devam edin.

– Porsiyonlarınızı asla büyütmeden küçük porsiyonlarda yemek yemeyi alışkanlık haline getirin.

– Öğünlerinizde ekmek miktarı oldukça önemlidir. Bu nedenle öğünlerde tükettiğiniz ekmek miktarına dikkat edin.

– Sindirimin hızlı olması ve yediklerinizin daha kolay sindirilmesini sağlamak için günde mutlaka en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

– Öğünlerinizde bol miktarda sebze bulundurmaya ve sebzelerin değerlerinin ölmemesi için çok fazla pişirmemeye dikkat edin.

– Şeker ve tuz miktarını diyette gibi az tutarak olabildiği kadar az tutmaya ve hatta tamamen kesmeye gayret edin.

– Hazır gıdalardan, dondurulmuş ürünlerden, fast food yiyeceklerden olabildiği kadar uzak durun ve az miktarda yemeye çalışın.

– Gün içerisinde yediklerinizin kalorisini hesaplayarak tüketmeye dikkat edin ve 1500 kalorinin üzerine çıkmamaya çalışın.

– Canınızın istediği her yiyecekten yiyin fakat tüketim miktarına dikkat ederek çok çok az miktarda yiyin.

– Asitli ve şekerli içecekler yerine daha çok taze sıkılmış meyve sularını, şekersiz kahveleri ya da sindirimi hızlandıran bitki çaylarını tercih edin.

– Gün içerisinde mutlaka 3 ana öğün ve 2 ara öğün beslenmeye dikkat ederek güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın.

–  Ara öğünlerinizde yağlı yiyecekler yerine daha az kaloriye sahip olan aparatif yiyecekler yiyin.

– Sık sık ama az az beslenme kuralını uygulayarak öğünlerde daha az yemek yiyerek sık sık beslenin.

– Mutlaka günde 1 porsiyon meyve yiyin.

– Gece atıştırmalıklırı tekrar hayatınıza almayın ve akşam 7’den sonra öğün yapmadan bazı meyveler yiyerek ya da bitki çayları içerek günü bitirin.

– Asansör yerine merdiven, araba yerine yürümeyi tercih edin.

– Sindirimin sistemini hızlandıran besinleri mutlaka daha fazla yemeye gayret ederek diyet sonrasında kabız olma ihtimalinden uzak durun.

– Eğer günlük sporlarınızı dışarıda yapamıyorsanız evde basit egzersizlerden oluşan bir program yaparak mutlaka uygulamaya gayret edin.

– Eğer bir miktar kilo alırsanız küçük basit diyetleri arada uygulayarak kilonuzu tekrar kontrol altına almaya çalışın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diyet, diyet kuralları, beslenme, diyet sonrasında beslenme, diyet sonrası ne yemeli, diyet sonrası, sağlıklı beslenme, beslenme kuralları, doğru beslenme, kilo kontrol, diyet sonrası kilo kontrol, beslenme önerileri