Dişler için Sağlıklı Besinler

Ağız ve diş bakımı için diş fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazlasına gerek kalmadığını dile getiren uzmanlar, alınan gıdalara da oldukça önem verilmesi gerektiğini söylediler.

Bakımsız bir ağız doğrudan pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden de ağız ve diş bakımımızı düzenli yapmalı ve sağlıklı dişlere sahip olmak için de beslenmemize dikkat etmeliyiz. Uzmanlar, bazı besinlerin diş ve diş etlerine oldukça faydalı olduğunu da belirtmektedirler.

Yeşil çay: Kanser savaşçısı olan yeşil çay, diş etlerinin de dostları arasında yerini almaktadır. İçerisinde yerini alan katesin maddesi, ağızda ki bakterilerin de yok olmasına ve plak oluşumunun engellenmesinde de büyük bir rol oynamaktadır. Kötü ağız kokusunun da engellenmesine yardımcı olabilir.  Diş eti kanamalarını da azaltan bu besin, ağız kanserlerine karşı da kalkan yardımı görmektedir.

d1

Armut: Armutu çiğnemek, ağız kokusunu etkisiz bir hale getirerek dişlerde de lekelere yol açan bakterileri önlemektedir. Tükürük salgısını artıracak dişlerin de  beyazlaşmasına da yardımcı olmanın yanı sıra armut, dişlerde ki yemek kalıntılarını da uzaklaştırarak dişlerin temizlenmesine yardımcı olabilir.

d2

Susam: İçerisinde yer alan bol kalsiyum sayesinde dişleri kuvvetlendirmektedir. Bateri plağı düşmanı olması sebebi ile dişler üzerinde meydana gelen bu plakları da kazır ve çocukların dişlerinde ki mine oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

d3

Peynir: Dişler için bir o kadar faydalı olan besinler içerisinde yer alan kalsiyum, fosfor  ve protein gibi maddeler dişlerde plak oluşumunu ortadan kaldırırken, oyukların da oluşmasın mani olmada yardımcıdır. Peynirde şeker ve asit düşük, kalsiyum yüksek miktarda mevcuttur. Şekerli gıda tükettikten sonra  yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından da son derece önemlidir.  Çünkü özellikle de şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine de yapışıp kalan kolay temizlenemeyen maddeler diş sağlığı için de sakıncalıdır. Peynir diş minesi için de faydalıdır. Bu neden ile kuvvetli dişlere de sahip olmanıza yardımcı olabilir.

d4

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

dişler için sağlıklı besinler, dişler nasıl beyazlar, dişler nasıl fırçalanır, dişleri en iyi koruyan besinler, sağlıklı dişler için ne yapmalıyız, sağlıklı dişler için beslenme, sağlıklı besinler ve faydaları, sağlıklı besinler listesi, sağlıklı besinler hangileridir, diş tedavisi, beyaz dişler, dişler nasıl beyazlar