Cilt Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Özellikle bayanların hassas oldukları konulardan biri de ciltleridir. Cilt sağlığına dikkat eden bayanlar bazı kremler, losyonlar, maskeler kullanrak ciltlerini pürüzsüz ve parlak olmasını sağlarlar. Soğuk havaların gelmesi ile birlikte gribal enfeksiyonların olduğu cilt konusunda da bazı problemler olur. Aşırı sert ve kuru havalar cildin kurumasına çatlamasına neden olmaktadır. Kuru havanın etkili olması cildin nem dengesini etkilediği için bu gibi havalarda daha çok besleyici ve nem dengesini sağlayan kremler kullanarak cildinizin nem dengesini sağlayabilirsiniz.

Sadece soğuk havaların etkilemesinden ötürü ciltte bazı problemlerin olduğu günlük yapılan yanlışlardan dolayıda cilt problemleri meydana gelmektedir. Peki nedir bu yaptığımız yanlışlar ve ne gibi önlemler almalıyız?

– En büyük yapılan yanlışlardan biri yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılmasıdır. Cilt yapınızı tanımadan aldığınız kozmetik ürünler cilde fayda sağlmamakla birlikte cildi daha fazla yorarak olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle cildinizi yağlı, kuru ya da hassas olup olmadığını tespit ederek cilt tipinize uygun kozmetik malzemelerini kullanmaya özen gösterin.

– Yapılan yanlışlardan biride sabah yapılan makyaj ile gece uyunmasıdır. Sabahın erken saatlerinde yapılan makyajı gece yatmadan önce mutlaka makyaj temizleme losyonları ile yıkayarak cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde cildinizdeki gözenekler nefes almayarak tıkanacak ve bir süre sonra sivilce ve akne oluşumuna neden olacaktır.

– Oluşan sivilce ve akneleri sıkmak oldukça yanlış bir davranıştır. Sivilce ve akneleri sıkmanız durumunda cildin altında sağlıklı olan hücrelerin ölmesine sebebiyet veridiğinizden ötürü cilt lekeleri ile karşılaşırsınız. Bunun yerine doktorunuzun önerdiği akne kurutucu özelliğe sahip kremleri kullanarak aknelerin kendiliğinden geçmesini beklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

– Eğer çok akneli ya da sivilceli bir cilde sahipseniz kulaktan dolma bilgileri uygulamadan ya da önerilen ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü oluşan cilt kusurları başka nedenlerden dolayı olmuş olabilir ve tedavisi beklediğinizden daha kolay olabilir. Bu nedenle ciltte daha fazla kusurlar meydana getirmeden mutlaka cildiye doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

– Gün içerisinde makyaj yaptınız ve tekrar tazelemeniz gerekiyor. Makyajınızı çıkarmadan mevcut makyajınızın üzerine kat katv makyaj yapmanız oldukça yanlıştır. Bunun yerine makyajınızı temizledikten sonra yeni bir makyaj yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

– Cildinizi korumak için gün içerisinde muıtlaka nemlendirici özelliklere sahip kremler kullanabilir, cilt yapınıza uygun maskeler alabilir ya da evde doğal bitkiler ile bazı maskeler hazırlayarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

– Kışın sert ve soğuk havalarda cilt nemini sağlamak için dışarı çıkmadan önce yüzünüze ve ellerinize besleyici özelliği bulunan nemlendiriciler uygulamayı ihmal etmeyin.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt, cilt sağlığı, nemlendirici, kışın cilt sağlığı, yüz maskesi, parlak cilt, pürüzsüz cilt, cilt için ne yapmalı, sağlıklı cilt için ne yapmalı, doğru cilt bakımı nasıl olmalı, yüz bakımı