Bulgur kilo aldırır mı?

Beslenmemizde önemli bir yeri olan ve gün içerisinde tükettiğimiz besinlerden biride tahıllardır. Çeşitli besinlerden bir araya gelen tahıllar kimi zaman işlenmiş kimi zaman ham halleri ile tüketilmektedir. Tahıllar arasında önemli bir yere sahip olan besinlerden biride bulgurdur. Her evde bulunan ve sık sık tükettiğimiz bulgur, hemen hemen herkesin damak tadına hitap etmiş ve aynı zamanda sağlıklı tahıllardan biri olmuştur.

Yüzyıllardır ekilerek üretilen bulgurun tarihi çok uzun yıllara dayanmıl bir tahıldır. Birçok şekilde tüketilen bulgur özellikle pilav yapılarak kullanılması ile sofralarımızın şenlenmesine neden olmuştur. Bulgur; buğdayın kaynatılması,kurutulup kabuğunun soyulması ve değirmende öğütülmesi sonucunda oluşan bir tahıl ürünüdür. Ayrıca Dünya’da ilk işlenen gıda maddelerinden biri olan bulgur, aynı zamanda tarihi çok eski yıllara dayanmış ve hatta Moğol imparatoru Cengiz Han’ın savaş erzakları içerisinde bulundurduğu değerli bir tahıldır. Birçok hastalığa karşı kalkan oluşturduğu söylenen bulgur, karbonhidrat değeri düşük protein değeri yüksek bir besindir. Tokluk hissi yüksek olan bulgur aynı zamanda B1, B6 vitaminleri açısından zengindir. Özellikle mide de şişmesi nedeniyle kişide uzun süre tokluk hissi yaşatan bulgur bu nedenle diyet listelerinde sıkça karşımıza çıkan sağlıklı bir besindir. Ancak bulgur konusunda bazı soruları olan kişiler en çok bulgurun kilo aldırıp aldırmama konusunda tereddüt duymuştur. Bulgurun kilo almasına neden olduğunu düşünen birçok kişi bulgur tüketmemeyi tercih ederken birçok kişi ise bulgurun pirince nazaran daha sağlıklı olduğunu söylemişlerdir. Evet pirince nazaran bulgur hem daha sağlıklı, hem hazmı daha kolay hem de kalorisi daha düşük bir tahıldır. Bu nedenle bilinçli tüketilmesi durumunda bulgurun direk kilo almanıza bir etkisi olmayacaktır.

Folik asit açısından zengin olan bulgur aynı zamanda hamile bayanların tüketmesi gereken besinlerden biri olduğu uzmanlar tarafından önerilmiştir. Bunun dışında bulgurun kalori miktarını merak eden kişiler bulgurun kalorisinin beklenenden daha az, en azından pirince göre daha az olduğunu fark etmişlerdir. 100 gram bulgur yaklaşık 350 kaloriye sahipken, 100 gram pirinç ise 370 kaloriye sahiptir. Ancak tüm besinlerde olduğu kadar bulgurda da tüketim şekli ve tüketim miktarı kilo alma nedeniniz üzerinde önemli olan bir etkendir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bulgur, bulgur nedir, bulgur nasıl yapılır, bulgur pilavı, bulgur kilo aldırır mı, bulgur kilo yapar mı, bulgur şişmanlatır mı, bulgur yemek kilo yapar mı, bulgur yemek kilo aldırır mı, bulgur ve pirinç, bulgur mu pirinç mi daha kalorili, pirinç kilo aldırır mı, pirinç kilo yapar mı, bulgur kaç kalori, pirinç kaç kalori, bulgur mu pirinç mi daha sağlıklı, tahıllar, sağlıklı tahıllar, pirinç şişmanlatır mı, hangisi daha kalorili