Bel ve Boyun Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Günün yorgunluğunu çeken bedenimiz gün sonunda inanılmaz ağrılar yaşatarak kimilerinde uykuya dalmaya bile izin vermez. Uzun süre ayakta ya da oturarak çalışanlar, ağır işlerde çalışanlar, hareket alanını kısıtlayan işlerde çalışanlar günün sonunda bel, sırt, boyun gibi bölgelerde ağrı yaşadıklarını ve ağrının şiddetinin artmasından uyuyamadıklarını dile getirirler. Vücudun ayakta kalmasını sağlayan iskelet sistemimiz belirli kemiklerden ve omurgalardan oluşmaktadır. Özellikle fazla kilolu kişilerin ağrı sebebi ise vücut ağırlını taşıyamayan iskelet sisteminden meydana gelmektedir.

Bel, Boyun ve Sırt Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

– Duruş bozuklukları

– Travma

– Kireçlenme

– Fıtık

– Omurgada kayma

– Kemik erimesi

– Romatizmal hastalıklar

– Enfeksiyonlar

– Tümörler

– Yansıyan ağrılar

Boyun ve Sırt için Egzersizler

Hareket 1: Eller alna konularak baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır, 10 saniye kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa arka arkaya bu hareket tekrarlanır.

Hareket 2: Eller ensede olmayacak şekilde başın arkasına koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır. 10’a kadar sayılır ve bırakılarak bu harekette 3 defa tekrarlanır.

Hareket 3: Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır, 10′ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır. Aynı hareket sol elle sola doğru tekrarlanır.

Hareket 4: Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. Bu durumda 10’a kadar sayılır. Hareket el değiştirerek aksi yönde tekrar tekrarlanır.

Hareket 5: Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye böyle durun. Başınızı öne döndürün. Dinlenin. Aynı hareketi aksi yöne yapın ve tekrar dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.

Hareket 6: Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya bükün. Dinlenin. 5 defa tekrarlayın.

Hareket 7: Başınızı yavaşça kulağınız omzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın. Dinlenin. Yavaşça doğrultun. Aksi yöne tekrarlayın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.

Hareket 8: Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde yukarı, sola, aşağı, sağa döndürün. Aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın ve dinlenin. Hepsini 3 defa tekrarlayın.

Hareket 9: Kedilerin özellikle de sabah saatlerinde yaptıkları omurgalarını yukarı yönlü esnetme hareketi biz insanlar için de oldukça faydalı olduğu söylenmektedir. Eğer omurganın üst ve alt hem esnekliğini artırılmak isteniyorsa kedi esnemesi denenmeli. Bu kolayca ev konforunda yapılabilecek basit bir egzersizdir.

Hareket 10: Köpeklerin de öne ve geriye olmak üzere omurgayı esnetme ve germe hareketini bilirsiniz. Buna bir de kuşların su içme şeklini göz önüne getirerek dizleri geri çekme şeklini eklersek yani, iki el yerde çeneyi yere değdirme şeklinde uygulayabiliriz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı yaşam, bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısına iyi gelen hareketler, boyun ağrısına iyi gelen hareketler, sırt ağrısına iyi gelen hareketler, ağrılara iyi gelen egzersizleri bel ağrısı neden olur, boyun ağrısının nedenleri