Basen Bölgesi Yağlarından Hızlı Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

İş ve okul hayatı gibi günlük koşturmacalardan rutin bir şekilde beslenme alışkanlığı gerçekleştiremiyoruz. Sağlıklı ve düzenli beslenememek yüzünden farkında olmadan fazla kalori alıyoruz. Kaloriler ise kilo olarak geri dönüş yapıyor. Özellikle bel bölgesi ve basen bölgesinde aldığımız kaloriler kiloya dönüşür.

Türk kadınlarının genel olarak fiziksel yapısı bel ve basen bölgesinde yağ oluşumuna meyillidir. Basen bölgesi yağlarından kurtulabilmek için öncelikle yapılması gereken şey kalorili besinleri tüketmemektir. Damak tadımıza hitap eden yiyecekler genellikle fazla kaloriye sahip besinlerdir. Şeker oranı yüksek tatlılar, hamur işleri, asitli ve şekerli içecekler gibi daha bir çok besin kilo almamıza neden olur. Basen bölgesi yağlarından hızlı kurtulmanın yolları nelerdir sorusuna cevabımız her şeyden önce, sağlıklı ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmek olacaktır.

Lif oranı yüksek besinler tüketmeliyiz. Ayrıca lif oranı yüksek gıdaların sindirimi de kolaydır.Ayrıca vücuda birden fazla fayda sağlar. Kan şekerini sabit tutar ve kötü huylu kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminde yaşanan problemleri azaltır. Lif oranı; baklagiller, sebzeler ve tahıllarda yüksek oranda bulunur. Metabolizmanın hızlanması için bir diğer etken ise bol su içmektir. Basen bölgesi kilolarından kurtulmak için kendimize uygun diyet programını seçmemiz gerekiyor ve diyete ek olarak da muhakkak hareket etmemiz gerekiyor. Yine belirtmeliyiz ki kilolarımızdan kurtulabilmek için istikrarlı ve sabırlı olmalıyız. Bölgesel yağlanmalara özel hareketleri uygulayabiliriz. Mesela basen bölgesi eritme hareketleri yapabiliriz.

  • Düz bir zemine sırtüstü yatarak yapacağınız bu harekette, bacaklarınızı karnınıza doğru çekin. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın.
  • Düz bir zemine yan bir şekilde uzanın ve üstte kalan bacağınızı kaldırıp indirin. 10’ar defa yapacağınız bu hareketleri, diğer günlerde vücudunuz ısındıkça biraz daha arttırabilirsiniz.
  • Ayaktayken elinizi belinize koyun ve destek alın. Her iki bacağınızı birbirinden biraz uzaklaştırarak dizlerinizi kırın ve squat egzersizlerindeki gibi hareket edin.