Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Toplum içerisinde sık sık kişiler arasında şikayetini duyduğumuz durumlardan biride baş ağrısı olmuştur. Özellikle hafta içerisinde mutlaka baş ağrısı şikayeti yaşayan kişiler bu durum karşısında günlük hayattaki işlerini bile yapamadıklarını söylemişlerdir. Kimi zaman kronikleşen baş ağrıları, kimi zaman ise migren kaynaklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında baş ağrılarımızın nedenlerinden biride stres olmuştur.

Günlük hayat koşuşturması, iş yerinde stresli olarak çalışmamız ya da okulda saatlerce ders almamız kimi zaman baş ağrılarımızın en büyük nedenlerinden biri olmuştur. Bu durum karşısında ise birçok kişi doktora gitmek yerine direk ağrı kesici kullanarak bu durumdan kurtulmayı tercih etmişlerdir. Fakat kimi zaman baş ağrılarımızın nedeni farklı sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle baş ağrılarımızın temel nedenini öğrenmek için en kısa zaman da doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bunun dışında yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre baş ağrılarımızın bazı sebeplerinden biride yanlış beslenme ya da baş ağrısına neden olan besinleri çok fazla sıklıkla tüketmemiz olmuştur. Bu konuda bazı araştırmalar yapan uzmanlar bazı besinlerin baş ağrısını tetikleme üzerinde etkisi olduğunu söylemişlerdir. İşte baş ağrısına neden olan bazı besinler;

Zeytin: Zeytin ve zeytin yağı tüketildiğinde baş ağrısına neden olabiliyor.

Soya sosu: Yemeklere lezzet katan soya sosu, içindeki yüksek tuz oranı nedeniyle baş ağrısına hatta ölüme neden olabilir.

Kurutulmuş et: Kurutulmuş et çeşitlerinde bulunan yüksek miktardaki nitrat ve sodyum nedeniyle baş ağrısının oluşma ihtimali yüksektir.

Yıllandırılmış peynirler: Kimi peynir çeşitleri 30 gün, kimileri 6 ay, kimileri daha uzun süre yaşlandırılır ve eski peynirlerin fazla miktarda tüketilmesi yüksek tansiyona, alerjiye ve baş yol açabilir.

Yapay tatlandırıcılar: Normal şekere nazaran yapay tatlandırıcılar daha az kalorilidir ve 2 kat daha fazla tat vermektedir. Yapay tatlandırıcılar, şeker tadı veren kimyasallardan meydana gelmektedir. Yapay tatlandırıcıların içeriğindeki sakarin kanserden baş ağrısına kadar birçok sağlık sorununa neden oalbilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

baş ağrısı, baş ağrısı nedenleri, baş ağrısı neden olur, baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısı kimlerde görülür, baş ağrısının sebepleri, baş ağrısına neden olan durumlar, stres, beslenme, baş ağrısı yapan besinler, baş ağrısı yapan yiyecekler