Armut Kilo aldırır mı? Armut Kaç Kaloridir?

Herkesin severek yediği vitamin dolu bir meyve olan armut lif içeriği yüksek bir meyvedir.  Orta boy bir armut 5.5 gram lif içerir. Armut hem lezzetli hem de bildiğimizden daha fazla faydaya sahiptir. Taze olarak tüketildiğinde  tatlılarda veya meyve salatalarında tercih edilebilir.

Armut C vitamini açısından zengindir.  Bir çok meyvenin kabuğu tüketildiği gibi armutun da asıl faydalı kısmı kabuğudur. C vitamininin fazlası kabuğunda bulunur. Armut kolestrolü kontrol eder ve bağırsak hareketlerini arttırır. Aynı zamanda armutta K vitamini de bulunur. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar. K vitaminin vücuttaki proteinleri harekete geçirir. Armut iltihapların sebep olduğu eklem ağrılarını azaltır ve enerji verir. Özellikle kadınlar tarafından tüketilmesi  menopoz döneminde  kemik erimesi gibi sorunların riskini azaltabiliyor. Armutta bulunan besin değerleri sayesinde antioksidan ve iltihap önleyici bir etki sağlıyor. İçerdiği lif sayesinde sindirimi de kolaylaştırır. Lifli besinlerin beslenmedeki önemini vurgulayacak olursak, sindirim sisteminizin zorluk çıkarmadan çalışmasını sağlar. Armut kan şekerini dengede tutar.

Peki armut kaç kaloridir? Kalorisi düşük bir meyvedir. Orta boy bir armut yaklaşık olarak 100 kaloridir. Armut kilo yapar mı diye soracak olursanız, söz konusu ki kilo alıp vermek olunca kesin bir yargıda bulunulmaması gerekir. Çünkü aynı diyet programı herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Hiçbir yiyecek tek başına yenildiğinde kilo kontrolüne etki etmeyecektik.  Düzenli beslenmek ve egzersiz yapmakla beraber kilo kontrolüne yardımcı olacaktır.

Kilo kontrolünün sağlamak isteyenler için önemli bir konu da günlük beslenmede lif yönünden zengin yiyeceklere yer vermektir. İşte bu açıdan  armut kilo kontrolünü sağlarken ara öğünlerde tercih edebileceğiniz bir meyvedir. Lifli yiyecekler yokluk hissi verir. Bu bakımdan armut yemek iştahınızı kontrol etmenizde yardımcı olur.